| gabigabriel a întrebat:

.. mi-am cumparat de curand un cd player sa'l pun pe o dacie 1310. cand motorul este oprit. merge fara probleme, cand motorul este porinit. mi se intrerupe si se aude in poxe un "pocait" am siguranta pe alimentarea casetofonului. am condensator la alternator. ce parere aveti?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pocaitul este baptist sau penticostal?hee hee O fi extremist si nu-i place muzica...
Incearca sa legi masa in alta parte, daca nu merge monteaza un filtru de paraziti. Daca nici filtrul nu rezolva problema, consulta un electrician, nu cumva sa iei foc.

| 0rlando a răspuns:

Pentru zgomotele neplăcute, ai nevoie de un filtru de paraziți, http://www.mivarom.ro/......f3a-p-4417 din ăsta am avut eu și și-a făcut treaba foarte bine.
Dacă și cu filtru face figuri, verifică periile de la alternator, e posibil să fie terminate și fac scântei.

| gabigabriel explică (pentru 0rlando):

Asta il montez pe alimentarea casetofonului?

| 0rlando a răspuns (pentru gabigabriel):

Da. Pe partea de intrare, bagi firele care vin de la baterie, iar pe partea de ieșire pe cele care se duc în casetofon.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Verifica platina, condensatorul de pe delco, starea fiselor si bobina de inductie. La filtru nu te-as sfatui sa apelezi, mai bine rezolvi problemele masinii. Eu am avut mai multe cd playere pe dacii de-a lungul timpului, si de obicei cand incepeau sa bage paraziti era defecta bobina de inductie.

| gabigabriel explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am costatat azi k atunci cand motorul este mai turat. nu mai face figuri

| horia2012 a răspuns:

Pune un condensator si la bobina de inductie si un filtru pe alimentarea casetofonului.