| andrei9530 a întrebat:

Dece nu merge radioul la masina cand pornesc motorul?
Cu motorul oprit merge de minune dar cand a pornit gajaie!
Cineva mi-a zis ca trebuie montat un condensator pe alternator sau ce? plese halp

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, trebuie "deparazitat" cu un condensator.

| andrei9530 explică (pentru suntserios):

Si condensatorul trebuie montat pe alternator?

| suntserios a răspuns (pentru andrei9530):

Nu stiu exact cum se face operatiune ca nu sunt electrician, dar am auzit de problema asta, mai ales la masinile vechi

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O problema electrica de la radio daca e prea vechi trebuie inlocuit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Condensatorul se monteaza pe alimentarea radioului.Cauti plusul, de obicei pe rosu si pui condensatorul in paralel.Adica un pin la + si celalalt la masa.Ai grija la polaritatea condensatorului, dar ai sa vezi ca scrie pe el. Minusul e scos in evidenta printr-o dunga alba, hasurata, depinde de producator.
16v/1000uf ar fi bun, merg si altii, succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si am uitat sa-ti zic de alternator.Se foloseste metoda cu condensator pe alimentare directa la radio, pentru ca s-ar putea sa ai uzura pe carbunii alternatorului, fisele de la buji si probabil alte probleme pe instalatia electrica.Asa ca pui un cond. direct pe radio, ar trebui sa mearga.