| AdrianLvs a întrebat:

daca voi conduce o dacie pe camp,neavand insotitor ce detine permis de conducere,iar drumul de pe camp nu este public, imi poate face ceva politia? mentionez ca de la casa mea pana la camp sunt cam 90m.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul de conducere, de categorie corespunzatoare, este obligatoriu doar pentru a putea conduce in mod legal pe drumurile publice, astfel cum sunt definite de OUG 195/2002, rep. in 2006, citez:
""14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"
In rest poti conduce si fara permis, pe camp, in curte, pe terenuri virane si pe drumuri care nu sunt publice, fara nici o problema. Sigur ca ai nevoie de aprobarea proprietarului terenului pe care conduci.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana si pe camp poti face accident, daca lovesti animalul cuiva.
E bine sa mergi pana pe camp insotit de cineva, detinator de carnet, care sa conduca pe drum si care sa te supravegheze printre brazde.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ti s-a mai zis... atat timp cat nu esti pe drum public nu prea are ce sa iti faca politia.

Odata ce ai pus o roata pe drumul public atat tu cat si proprietarul masinii comiteti o infractiune, care se pedepseste cu dosar penal.

Si nu conteaza pe cine ai langa tine... conteaza doar cine e la volan.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca nu te potolesti : o sa ajungi la bahaus, pe post de fetita pentru smecheri!

| Crackman a răspuns:

Da esti fara permis, daca te prinde nu este bine. Deaorece tu conduci o masina desi nu ai permis chiar daca nu este pe drumul public, iar daca faci accident o incurca proprietarul masini.

| AdrianLvs explică:

Si mai adaug ca sunt minor(14)

| StefanTS a răspuns:

Frate du-te si distreaza-te nu iti fa grij eu abia vad politie prin oras dar pe camp.Am si eu cativa prieteni care se duc cu masina pe camp si nu le facut nimic politia.