| george9510 a întrebat:

nu stiu ce sa aleg dintre urmatoarele masini:
-BMW 320d E90 motor 2.0 184cp, an 2011-2012
sau 2.0 163cp sau 2.0 177 cp
-BMW F30 318d(143cp) sau 320d(184cp,163cp) an 2013 dar cu dotari mai slabe
-Skoda Superb 2.0 TDI 170cp, an 2012-2013
-Audi A4 B8 facelift 2.0 TDI 170cp, an 2011-2012
-Volkswagen Passat B7 2.0 TDI 170 cp, an 2011-2012

Bugetul este incadrat intre 10000 si 15000 de euro

Ma intereseaza pentru putere,fiabilitate,dotari, tehnologie si un consum cat de cat decent(pana in 8 in oras, locuiesc in Constanta)

Răspuns Câştigător
| Kreefy a răspuns:

Skoda Superb, parerea mea.
Are consumul de 8-9 urban, deinde si cum conduci.
E fiabila, usor de intretinut, are multe dotari pe ea ( le poti gasi si pe internet ).
La putere este ok, la greutatea ei, trage foarte bine.
Restul nu prea se incadreaza, consumul este mai mare si au piesele mai scumpe.

| george9510 explică (pentru Kreefy):

Destul de maricel consumul dar imi place masina foarte mult, multa lume spune pe internet ca BMW-ul are consumuri foarte mici in jurul a 6-7 in oras... oare e adevarat? eu voi merge in curand in Germania sa cumpar o masina de acolo si trebuie sa ma orientez spre cea mai buna.

| Kreefy a răspuns (pentru george9510):

BMW nu iti scoate 6-7 in oras, mai ales la motorul ala, chiar si diesel scoti un consum de 10 in oras... la puterea lui.

| george9510 explică (pentru Kreefy):

Vorbeam de efficient dynamics nu cred ca ajunge totusi la 10 in oras am un prieten cu un e90 din 2006 e vecin cu mine ii consuma in oras vreo 8-9 163cp dar nu e efficient dynamics...

12 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Bugetul tau este foarte mic pentru ceea ce iti propui sa cumperi, masinile care se incadreaza vor fi foarte rulate. Eu as merge pe BMW F 320D an 2013 dar ma indoiesc ca vei gasi ceva decent la 10.00 Eur.

Uite aici
https://www.olx.ro/......7htG2.html promoted

Si e si destul de rulat, trebuie sa te astepti sa bagi ceva bani in el daca il iei sa-l folosesti zilnic. Iar piesele de BMW nu-s deloc cele mai accesibile.

| KiraXander a răspuns:

BMW F30 318d sau Audi A4 B8.
Eu m-as duce pe audi, insa cred ca preferi bmw. Recoman unul dintre aceste 2

| george9510 explică (pentru KiraXander):

Eu nu sunt fan nici BMW nici Audi, imi plac foarte mult amandoua, nu am o preferata dar audi este mai scump decat BMW si are mai putina putere. insa este mai frumoasa, asta e concluzia la care am ajuns daca ma poate contrazice cineva sau sa adauge ceva sunt nerabdator sa ii ascult opinia

| Kreefy a răspuns (pentru george9510):

Audi este masina de oras / drum. este o masina mai de fita... putere, confort, este precisa si usor de controlat la drum lung, dar are si mici dezavantaje, piesele pentru un Audi din 2010+ te costa foarte mult. sunt piese scumpe, intretinerea cu totul este foarte scumpa, consumul ajunge undeva la 8-9 pe un motor 2.0, nu ar fi asa mare, dar depinde de turatia cu care mergi. Alt dezavantaj ar fi ca are prea multi senzori care se pot strica foarte usor. si sunt foarte scumpi senzorii aia.
BMW este masina de turatie, acceleratie foarte buna, putin cam greu de controlat la viteze mari, ma refer la modelul F30 318d ( din proprie experienta ), consumul urban sare de 10, prin Constanta la ora de varf numai zic, sau in zilele cand este aglomerat... atunci ajungi chiar si la 12-13. Senzori care cedeaza destul de repede si unele piese necesita schimbate destul de des ( capete directie, senzori abs, si consumabilele care se schimba la orice masina, numai ca ala asta, trebuie schimbate mai des ).
Dintre BMW si Audi, aleg Audi, arata si mai bine, si e mai ok la drum, te tine mai mult, chiar daca te costa mai mult...

| george9510 explică (pentru Kreefy):

Nu merg extraordinar de mult cu masina am facut 30000 de km in 2 ani jumate am un seat cordoba din 2005 si pana sa o conduc eu tata avea 70000 km facuti in 9 ani ..la piese din ce am vazut eu nu sunt exagerat de mult nici una nici alta de exemplu servodirectia e 12 jum la bmw e90 lci si una de seat din 2005 e 8 jum originale noi deci nu e extraordinar de mare diferenta si m-am uitat la mai multe piese...

| Kreefy a răspuns (pentru george9510):

Daca vrei sa iti iei o masina de oras, sa iesi cu ea la plimbare, sa arate si ok si sa fie dotata bine, mergi pe Audi, e ok.
Sau un Passat Break daca ai nevoie de masina si in scopuri de transport, e destul de mare, e incapatoare.

| george9510 explică (pentru Kreefy):

Multumesc de raspuns o sa ma gandesc bine si o sa tin cont si de sfatul tau.Break nu vreau pentru ca nu imi place cum arata laughing desi am nevoie de ceva portbagaj deoarece mai plec in vacante si suntem familie de 4 dar cred ca toate masinile mentionate au destul portbagaj

| LotruNegru a răspuns:

Skoda pică, BMW tracțiune spate pică, rămâne Passat si audi happy

| george9510 explică (pentru LotruNegru):

De ce pica skoda big grin?