| ChaPeR a întrebat:

..scuzati de categorie dar am nevoie urgent de un raspuns

Pentru Scutere / Atv, etc cu Cmc intre 50-70 este necesara legistlatia? va rog am nevoie urgent de un raspuns,,

6 răspunsuri:
| FurtunaDiesel a răspuns:

Intre 50 si 70 nu poti merge doar cu legislatie iti trebuie A1 pentru scutere. cu ATV pana in 125 cmc poti merge doar cu legislatie daca este incadrat ca moped depinde de puterea motorului, dar posibil sa ceara chiar permis categoria B pentru ATV-uri!

| ChaPeR explică (pentru FurtunaDiesel):

Aha, multumesc...am primit si alte raspunsuri.cum ca peste 49 cm3 imi trebuie legistlatie...dar daca are 49 CM3? Nu peste?

Si Mai am o intrebare. Daca conduc fara legislatie ...care sunt riscurile? daca ma prinde un politist sau ceva...

| FurtunaDiesel a răspuns:

Nu. Tot ce depaseste 49 cmc cere permis. Ce este sub 49 cmc exceptand bicicletele cu motor (Nu mobrele bicicleta normala la care sa ii atasezi tu motor) cer dovada de legislatie rutiera. Riscurile ar fi dosar penal si puscarie. Este ca si cum ai conduce fara permis sunt incadrate in aceiasi cateogorie de pedepse ca si condusul fara permis, sau amenda foarte mare (Mai scumpa decat scuterul oricum) si... nu prea se merita pentru 100 de lei cat dai sa iti iei o dovada de legislatie!

| adelynx_5836 a răspuns:

Da ai nevoie de legislatia ``a`` dai funda?

| adelynx_5836 a răspuns:

Salut ai nevoie de categoria ``a`` pentru a putea circula cu el.

| stfrsu a răspuns:

Pentru scutere de 50 cmc ai nevoie de legisaltie rutiera si pentru 125 cmc A1