| Alexutzull a întrebat:

Stie cineva un site bun pentru a verifica o masina dupa seria de sasiu?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Baza de date privind masinile inmatriculate nu este publica si in alta parte nu gasesti o baza cu aceste date.
In schimb, daca ai un motiv intemeiat, te poti adresa politiei rutiere si sa soliciti date in legatura cu masina respectiva.

| Alexutzull explică (pentru Ioandelasal):

Vreau doar sa verific o masina second, adica, sa verific km, anul etc, sa vad daca masina corespunde cu descrierea vanzatorului, si masina nu este inmatriculata in Romania.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexutzull):

Atunci verifica concret masina, cel mai bine impreuna cu un mecanic sau alta persoana care se pricepe. De asemenea solicita cartea de identitate a masinii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mergi la o reprezentanta si poate afli ceva...

| OldSoul a răspuns:

Si probabil vrei sa fie si gratis :))
Poti incerca pe https://www.autodna.ro desigur, e contracost, si totodata nu ai nici o garantie ca ceea ce aflii e adevarat.
Da, daca vrei sa verifici o masina care e totusi noua, aproximativ 5 ani, da, poti afla informatii utile, dar daca vorbim de o masina de peste 10 ani, nu o sa gasesti nici un site care sa-ti garanteze ca datele pe care ti-le ofera ei sunt reale.
Nu toate masinile ajung la service/reprezentanta, si asa poti avea surpriza sa platesti sa verifici seria unei masini si sa te trezesti ca toate informatiile pe care ti-le ofera ei sunt mai vechi de 5 ani, iar in 5 ani se pot intampla multe.
Pot aparea alte avarii, se pot efectua mult mai multi km decat a fost media pana atunci, sau mult mai putini.
Altfel spus nimeni si nimic nu-ti poate garanta ca acele detalii sunt adevarate.
Asa testam si eu odata masinile pe un site, dar am aflat ca acel site genera un numar de km aleator, care nu corespundea niciodata cu realitate, si asa am renuntat sa mai "verific".
Cea mai buna modalitate de a verifica masina, e sa iei un cunoscator cu tine, sa-l platesti sa o verifice.

| AlexGheo83 a răspuns:

Este un site super ok pe care il recomand: istoricreprezentanta.com Am apelat de cateva ori. Colaboreaza cu mai multi ingineri de la mai multe marci, seria este verificata manual