| Motanel18 a întrebat:

Un prieten vinde un Vw Golf 4 1.9 Tdi 101 cp, an 2001 cu urmatoarele dotari: geamuri electrice toate 4, incalzire scaune, cotiera fata, scaune sport, oglinzi electrice, doar AC, xenon cu lupa + spalator faruri, volan 3 spite. Este foarte ingrijita masina, inmatriculata in martie 2014 si pretul este de 3300 euro. Este corect pretul? In plus imi puteti spune care sunt pasii pentru a trece masina pe numele meu si in acelasi timp sa schimb si numerele de inmatriculare?

PS:

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca e impecabila, da, asta e pretul corect.
Pentru transcriere, proprietarul trebuie sa-ti dea fiscal (dupa ce faceti contract si o scoate de la impozit), apoi mergi la RAR pentru autentificare, faci o asigurare pentru inmatriculare (pe numele tau), mergi la inmatriculari si depui dosarul, ai de completat ceva formulare acolo, si ceri schimbarea numerelor. Vei primi actele in aceeasi zi (la inmatriculari), sau in cel mult 1-2 zile, alaturi de numerele noi.
Sa nu uiti sa faci si rovinieta pentru numerele noi.
Autentificarea e vreo 150 de lei, numerele preferentiale 70-80, si mai ai ceva taxe de platit. Trebuie sa scoti si o adeverinta de la ANAF, care sa ateste ca a fost platita taxa, si nu s-a recuperat.