| DeYoU a întrebat:

un scuter chinezesc (Giberra Condor) dar problema e ca dintr-o data nu vrea sa mai plece la pedala...Adica are ceva pedala ca de ex: Dau la pedala, ba scrtzaie, ba face urat. In fine am desfacut capacul acela dar rotitele alea erau uzate putin dar nu intrucat sa nu mai porneasca.Ce e de facut?

Răspuns Câştigător
| KooSs a răspuns:

Eu cred ca la tine e defect inelul ala in care cupleaza racul de la pedala cand dai la pedala, poate sa ti se fii ros dinti din afara si racul nu are in ce sa prinda sau dinti care prind in ambiela sau uzat si ti se incarte pe ambielaj si nu are cum sa iti cupleze pentru a merge. daca nu schimba semiluna, racul si inelul ala si sigur o sa-ti mearga.bafta.funda?

2 răspunsuri:
| angel74dm a răspuns:

Uzi, cică să-ţi segmentezi motoru' pentru o pedală de pornire... big grin big grin big grin Şi mai cerşeşte şi fundă!
Am şi eu un scuter identic, tot ce trebuie este să-ţi cumperi un variator de faţă, se găseşte aproape la orice magazin moto şi costă 50 de roni. Setul cuprinde variatorul propriu-zis, cu cele şase bile, plasticurile alea trei pe care culisează variatorul şi care de obicei se rup (poţi să-ţi mai cumperi un set-două de plasticuri, costă 5 roni) şi mai ai rozeta de pornire, ceea ce-i mai important, deoarece aia s-a uzat, scârţâie şi face urât... Oricum, după ce le schimbi, pe partea cu pedala, deci în interiorul capacului, să pui vaselină din belşug, că nu afectează cu nimic, tocmai că ajută... Şi eu când l-am luat nu era pic de vaselină şi la pedală nu mi-o lua deloc. Baftă!

| KaPy2 a răspuns:

Trebuie sa-ti segmentezi motoru si acolo la peda de face urat poate s-a ovalizat gaura de la peda si face urat, funda?