| Andri123 a întrebat:

Urmează să mă duc săptămâna viitoare să văd o skoda. Proprietarul spune că nu are freon in instalația e A/C. Cum imi pot da seama daca chiar spune adevărul sau este compresor e a/C stricat? Mi-a spus cineva ca compresorul nu porneste daca nu are freon

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Începător în ale tranzacțiilor, să înțeleg.
Treaba funcționează așa: orice defect în momentul vânzării valorează o reducere cât maximul costului de reparație.
Degeaba spune omul că e doar freonul dus, tu calculezi cam așa:
-freon 300 lei
-radiator nou 300 lei
-cuplaj compresor 100-300 de lei
-manopera 200 lei.
Deci îi scazi 250 de euro din preț, ori consideri că mașina nu are AC.

| Andri123 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am vorbit cu omul si a spus că acceptă un test autorizat ca să mă conving că nu are freon

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andri123):

Lipsa freonului nu garantează că e singura problemă.
Chiar dacă ar fi un sistem perfect funcțional, lipsa freonului înseamnă în primul rand o pierdere. S-ar putea să aibă radiatorul spart. Pe undeva sigur scapă. Există un aditiv de stopare a pierderilor mici, mie mi-au cerut 200-250 de lei pentru el. Deci ajungea încărcarea la 500 de lei, tot fără garanții. Radiatorul nou costa cât acea soluție.
Mai sunt multe componente scumpe și greu de înlocuit, cum ar fi supapa, vaporizor, uscător, conducte, senzor presiune, modul de comanda.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mai mult ca sigur e un tepar, daca era de buna credinta incarca el instalatia cu freon e 100-150 e lei, deci e un mincinos si sigur AC are probleme, compresorul defect costa destul de mult.
Pe de alta parte nu ii inteleg pe astia care vand ceva si-s de buna credinta de aceasta data dar le sta in gat 150 de lei

suntserios
| suntserios a răspuns:

E pana in 150 lei incarcarea cu freon.
daca asta e singura problema a instalatiei sa o repare

| Panamax a răspuns:

Sa o incarce daca vrea s-o vanda.

Răspuns utilizator avertizat