| TUDQREZ a întrebat:

Salut TPU, va rog nu stiu ce sa mai fac, jur.
M-am inscris la scoala de soferi de aprox o luna, azi am luat sala cu 25 si pe 6 iulie am traseul, dar am o mare problema sad. Nu reusesc nicicum sa plec bine de pe loc, instructorul imi zice sa apas acceleratia, sa o mentin si dupa sa dau drumul usor la ambreiaj, nu stiu de ce dar cand fac asta si ridic usor de pe ambreiaj, ridic usor si acceleratia fara sa simt sau sa-mi dau seama, mi-am facut un tic sau nu stiu cum sa fac sa reusesc sa mentin piciorul drept pe acceleratie sa fac plecarea de pe loc corecta si vreau sa va mai intreb ceva, daca nu reusesc sa plec corect de pe loc aproape de fiecare data la examen, ma pica?

Răspuns Câştigător
| sskrillex96 a răspuns:

Asa este. Repeta plecarea de pe loc pana reusesti. Indiferent ca e benzina sau motorina, tine accelerația cam intre 1500-2000 de ture, si ridici ambreiajul la jumătate, după care îl ții acolo la propriu pana începe sa prindă viteza masina, si accelerezi în același timp

1 răspuns:
| Stonehard a răspuns:

Repetă pornirea de pe loc, până iese perfect. Până o visezi și noaptea. E singura variantă dacă dorești să scapi de această problemă.