| Adinutzzaa a întrebat:

Astăzi am avut o oră de condus cu fratele meu mai mare( 30 de ani, are experiența in a conduce ). Și nu mi-a ieșit deloc plecarea de pe loc... Sincer, nu-mi pot da seama de ce. Am încercat de vreo 3-4 ori, la un moment dat tremura motorul si dupa pornea. Nu-mi dau seama ce fac gresit. Nu corelez prea bine relația ambreiaj- acceleratie. Astfel nu-mi explic. Stiu pașii pentru a pleca trebuie sa apăsam pana in capăt ambreiajul, dupa in treapta/viteza 1 si dupa ușor apăsam accelerația, lăsând ușor ambreiajul. Problema este ca nu-mi dau seama ce fac gresit. Nu-mi pot da seama daca trebuie sa tin pana in capăt ambreiajul si in acelasi timp apăs pe accelerație ușor si dupa ridic ușor piciorul de pe ambreiaj sau daca in timp ce apăs pe acceleratie imediat ridic piciorul de pe ambreiaj, adică simultan... M-ar ajuta foarte mult sfaturile/ tehnicile voastre! Va multumesc pentru timpul acordat!

7 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Iti spun cum e pe Diesel, pe altele nu stiu.

Inainte de a lasa frana, lasi ambreiajul pana la trepidatii, apoi lasi frana si accelerezi.

| Adinutzzaa explică (pentru Plato):

Iti multumesc mult, însă am uitat sa precizez ca este pe benzina. Greseala meaz

| Adinutzzaa explică (pentru Plato):

Iti multumesc mult, însă am uitat sa precizez ca este pe benzina. Greseala mea

| MrkiddyKid1 a răspuns:

E okay daca accelerezi mai tare, smecheria este sa nu ridici piciorul de pe amreiaj prea repede sau prea brusc!
Intai apasa calumea pe acceleratie, si abia dupa, incepi sa ridici piciorul de pe ambreiaj.

| Adinutzzaa explică (pentru MrkiddyKid1):

Eh, eu in timp ce apăsam ușor pe accelerație, dar foarte ușor, la fel faceam si cu ambreiajul. adică eu apăsam extrem de ușor pe acceleretie

| Anonimaaaxgar a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Păi asta e problema că tu apeși ușor pe accelerație, când pleci de pe loc trebuie să apeși mai tare pe accelerație mai ales că tu spui și că ai mașină pe benzina care are un cuplu pe jumătatea Diesel-ului.

| Adinutzzaa explică (pentru Anonimaaaxgar):

Da, mi-am dat si eu seama. Multumesc mult!