| AlexandruMihai2901 a întrebat:

Vreau sa achizitonez si eu o mazda rx-8 motor 1.3i 192 de cai si vreau sa stiu daca motorul de 1.3 este la fel ca cel de 2.6 adica cu pistoale rotație si cat de rezistent este motorul 1.3i

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Este exact unul si acelasi motor.

Trebuie sa ai in vedere ca, capacitatea cilindrica se calculeaza diferit intre un motor normal si unul rotativ.
Sa nu o mai lungesc atat, mai simplu spus, desi tu vei gasi in multe locuri scris ca motor de 1.3 ei bine, in acte vei avea motor de 2.6, deci, impozit mult mai mare.
Si desigur defectiunile aferente acelei motorizari.
Mai bine, ti-ai cauta ceva cu motor normal.

2 răspunsuri:
| adriantraian a răspuns:

Salut! Nu stiu mare lucru despre masina, dar mi se pare cam mult 192 cai pe in motor de 1.3. Din cauza asta ar putea sa nu fie foarte rezistente(nu stiu exact, dar e parerea mea)

| suntserios a răspuns (pentru adriantraian):

E un motor rotativ, nu are nicio legătură cu ce știi tu despre motoarele clasice.