| Trusty a întrebat:

Salutare...

Vreau sa imi cumpar un Logan second-hand, inmatriculat in Romania din 2006-2007...Ce taxe trebuie sa platesc la achizitionarea acestuia?

As prefera raspunsuri sigure!
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Florian20405 a răspuns:

1 La mana nu-ti recomand sa-ti iei logan nu sunt bune deloc.
2 Ia-ti ceva rulat in Germania Vw Skoda Seat Audi Opel
3 Iti trebuie asa: Taxa de primarie 8 lei; Taxa 12 lei; R.A.R 150 de lei; Impozit (chitanta)=50 de lei; Placute inmatriculate 40 de lei sau 84 de lei preferentiale

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Florian20405):

1) De ce sa nu fie bune Loganulrile? Sunt mai bune Skodele Fabia cu jante de 13 sau 14 inch, sau cat or avea (de simti fiecare groapa-n fund) si in care te pipai cu colegu din dreapta pe picioare cand schimbi treptele?
E mai buna o Skoda Octavia (atentie, Octavia NU FABIA) intr-adevar, dar o Skoda Octavia din 2007 costa de te-ndoaie. Dar daca ai tu bani sa-i dai diferente sunt convins ca si-o va achizitiona.
Apoi, Opelurile sunt cele mai mari gunoaie (exceptand Insignia care e super masina) restul nu sunt cu nimic mai fiabile ca Loganurile (pline serviceurile de Opel Corsa si Astra)
2) Masinile care vin din Germania sunt fiare vechi, date de nemti la export catre Europa de E (ca sa scape de ele)

| Florian20405 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

rolling on the floor)) crezi tu, loganu nici la degetu mic nu ajuge la fabia si octavia. Fabia daca nu stiai vine cu jante pe 15 inch originale aliajewinking. Cand o avea loganu 180 sau 210 cai cat are o fabie la 1.4 sau cand o avea loganu 300 de cai cat are o octavia rs mai vb fratioare.La opel nu te contrazic nu sunt bune dar sunt mai bune ca loganurilewinking. Loganurile sunt niste masini obisnuite pentru romani obisnuiti.Am avut un vecin care si-a luat logan nou 2007 si dupa 2 luni nu a mai putut sa-l porneasca baterie varza.De rugina numai vb peste 3 ani a fost mancata asa ca numai fa tu afirmatiiwinking!
Mai intereseaza-te si tu prietenewinking du-te si intreaba la orice reprezentanta in afara de dacia (isi lauda puii rolling on the floor))
Si intreaba ce e mai tare skoda fabia, octavia sau coaja aia de logan bafta!winking o sa vezi ce jaf de masina e logan!
Sa-ti mai zic ceva eu particip la draguri si a mea 1.9 TDI 160 de cai (131 de cai stock) am facut loganurile de dracii le-au gasit, daca am facut usri si pisici daca stii dsp ce vb

| Braunion a răspuns (pentru Florian20405):

Fabia vine acu cu jante de 15 inch, in anii 2000 nu venea. Tu compari Loganul sh cu o Fabie Noua, deci esti pe langa subiect...
Fabia este o masina pentru tapinari. Cand am fost in delegatie la o fabrica de hartie din Germania parcarea era plina de masinii. Directorii aveau Mercedesuri, angajatii aveau vw iar tapinarii aveau Fabia si Opel.
Eu, de exemplu am in autobaza 2 Loganuri, din 2007 respectiv 2010. N-am schimbat nimic la ele in afara de consumabile.

Inca o dovada ca nu stii nimic despre masini : In momentul in care ai modificat un motor de 131 cai stock sa aiba 160 l-ai compromis. Inginerii l-au gandit la 131 cp ca sa nu se autodistruga, pentru ca asta este maximul pentru tipul respectiv de motor, nu ca sa nu te distrezi tu...

Daca Loganurile sunt asa proaste cum se face ca tot occidentul le cumpara?

http://www.sport.ro/......costa.html

Nu uita ca Dacia este o masina by Renault facuta in Romania. Fabia nici macar nu se face in Cehia. N-are nicio treaba cu notiunea de masina germana. Masinile nemtesti se fac in Germania, nu in Vietnam

| Florian20405 a răspuns (pentru Braunion):

Prietene cred ca nu stii ce vorbesti....Skoda are motor volkswagen cand skoda fabia 2000 avea 1.4 16 valve 101 cai cu jante aliaj 15 inch piele full 4 geamuri electrice incalzire in scaune loganu nici nu iera pe tava.winking
Loganu se cumpara pentru ca e o masina ieftina, dar la rugina e varza, motoarele sunt de **** prietene.
Mai intereseaza-te si numai iti da drumu la gura fara sa stii.
Arata-mi tu un logan din 2000 (nici nu era pe tava) care a facut 999.999 km in 13 ani fara nici o problema la motor...tongue
Uita-te prietene record mondial skoda fabia 1.9 tdi 101 cai a facut 1 milion de kilometri aici skoda da dovada de fiabilitate.
Nu compara tu 1.5 dci cu 1.9 TDI 101 cai care e masina aia nu coaja! Hai sal ca facem romane aici, mai intreaba si tu specialistii ca iti place tie loganu si desconsideri skoda e problema ta mi se rupe mie.Skoda este superioare oricarei dacii pana in 2010 ( skoda de la 98 in sus pana in 2006)
De la 2010 in sus numai vorbim skodele deja au inceput sa fie mult mult mai buna... 1.2 TSI 105 cai 1.4 TSI 160 de cai 1.4 TSI 180 de cai, 1.4 TSI Bi-turbo 210 cai (fabia) loganu nici jumate nu arewinking
Bafta!

| Braunion a răspuns (pentru Florian20405):

Motoarele de pe Logan sunt toate de Renault iar daca erau de **** nu le mai puneau cei de la Mercedes (marca mult mai renumita su mai buna ca vw) pe masinile lor.
Loganu se face in Romania, Skoda Fabia se face in Kenya. Doar Octavia si Superb se fac in Cehia.
Asa ca, decat o masina din clasa mica in care n-am loc de mine si care e facuta in Kenya mai bine un Logan din clasa medie compacta sau din clasa L facut in Romania. Nu compari Loganul cu Octavia sau Superb dar Fabia si Rapid sunt niste imitatii de Skode. Mai sunt si o caruta de bani.

| Trusty explică (pentru Florian20405):

Si mai e taxa auto 2013(sau de poluare) de care tot ma lovesc pe net! aia cand se plateste? mersi

10 răspunsuri:
| Florian20405 a răspuns:

Man...unele skode se fac in Kenya adevarat!
Dar darr skodele au platforma vw. daca nu stiai skoda se fabrica si in Germania!
Nici o data nu vei putea compara un motor de renault respectiv dacia cu un motor audi respectiv volkswagen
Man Volkswagen detine cele mai tari masini din lumea Lamborghini, Bugatty, Bentely, Porsche de skoda seat numai vb...winking
Arata-mi logan cu motor 1.9 sau 2.0 care sa dezvolte undeva la 400 NM! (ma refer la fabie) de octavie numai vorbesc...
Deci man chiar daca fabia e clasa mica, la performante comfort durata de viata tablaa (primul rand) e peste logan.
Logan de abia daca are un maxim 130 de cai e bine si de abia asta 2013... cand fabia avea 131 de cai, loganu nici nu era conceput!
Man adevarat poate loganul este mai spatios...dar toti spun asta in afara de cei care detin o dacie intre un logan berlina si o skoda fabia breck pentru familie aleg skoda chiar daca unele costuri sunt mai scumpe.
1.9 tdi daca ai vazut a rezistat 1 milion de km.999.999 km pe skoda fabia fara reparatii!
Deci loganu nici jumate nu am auzit sa aiba record...happy
Bafta man, chiar daca ai logan nu am nimic cu tine...mi-e antipatica masina happy (destul de instabila)!
Bafta!

| Trusty explică (pentru Florian20405):

Prietene loganul e un simplu exemplu...nu conteaza masina pe care o vreau eu... pe mine ma intereseaza sa stiu daca pentru o masina deja inmatriculata in Romania mai platesc taxa de poluare daca o cumpar second-hand! primul tau raspuns a fost foarte bun si iti multumesc, dar nu ai zis nimic de acea taxa de poluare(auto 2013).de care se plang toti..cand se plateste? de mine ca si al 2lea prorpietar sau de primul proprietar? ..help me

| Florian20405 a răspuns:

Trusty daca masina e inmatriculata dupa 2007 numai platesti nimic.Bineinteles poate sa fie inmatriculata si 2009 ca daca a fost taxa recuperata trebuie sa platesti taxa...

| Trusty explică (pentru Florian20405):

Am inteles.multumesc mult