| aaaaa_8179 a întrebat:

Vreau sa fac scoala de soferi pentru subcategoria A1 si nu stiu exact ce ar trebui sa invat pentru examen. Exista o legislatie care se adreseaza strict acestei categorii? Sau legislatia se adreseaza tuturor categoriilor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera este pentru toate categoriile, cu unele prevederi, putine, numai pentru unele categorii.
La examinarea pentru categoria A1 se cer unele prevederi generale si unele speciale, conform Ordinului MAI nr.268/2010, art.10, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Testele cuprind noţiuni generale referitoare la toate categoriile de vehicule, care privesc:
  a) dispoziţiile legale în materie de circulaţie rutieră, în special cele care vizează semnalizarea rutieră, regulile de prioritate şi restricţiile de viteză;
  b) conducătorul auto:
  1. importanţa unui comportament vigilent şi a unei atitudini adecvate faţă de alţi participanţi la trafic;
  2. funcţiile de percepţie, de evaluare şi de decizie, în special timpul de reacţie şi modificările comportamentului conducătorului auto ca urmare a efectelor consumului de alcool, droguri şi medicamente cu influenţe negative asupra conducerii unui autovehicul, a stărilor emoţionale şi a oboselii;
  c) drumul:
  1. normele legale referitoare la respectarea distanţelor de siguranţă dintre vehicule, distanţei de frânare şi ţinutei de drum a vehiculului în diferite condiţii meteorologice şi în funcţie de starea carosabilului;
  2. riscurile de conducere legate de starea diferită a carosabilului şi mai ales variaţiile acestuia în funcţie de condiţiile atmosferice şi de vizibilitate;
  3. caracteristicile diferitelor tipuri de drumuri şi dispoziţiile legale conexe;
  4. securitatea rutieră în tunele;
  d) ceilalţi participanţi la trafic:
  1. riscurile specifice în raport cu lipsa de experienţă a celorlalţi participanţi la trafic şi cu categoriile de participanţi la trafic cu vulnerabilitate sporită, cum sunt: copiii, pietonii, bicicliştii şi persoanele cu mobilitate redusă;
  2. riscurile inerente circulaţiei şi conducerii diferitelor tipuri de vehicule şi condiţiilor de vizibilitate pe care le au conducătorii acestora;
  e) reglementări generale şi diverse:
  1. reglementări referitoare la documentele administrative necesare folosirii vehiculului;
  2. reguli generale privind comportamentul pe care trebuie să îl adopte conducătorul auto în cazul producerii unui accident din care au rezultat victime omeneşti, precum acordarea primului ajutor, prezervarea urmelor de la locul accidentului, anunţarea poliţiei şi a ambulanţei şi altele asemenea, sau în cazul producerii unui accident din care au rezultat doar pagube materiale, cu aplicarea corespunzătoare a procedurilor de constatare amiabilă, precum şi luarea altor măsuri pentru îndepărtarea sau diminuarea efectelor accidentului;
  3. măsuri de securitate referitoare la încărcătura vehiculului şi la persoanele transportate;
  f) precauţiile care trebuie luate la părăsirea vehiculului;
  g) elementele mecanice legate de securitatea conducerii auto: posibilitatea de a sesiza defecţiunile curente care pot afecta îndeosebi eficacitatea mecanismului de direcţie, instalaţiei de frânare, sistemului de rulare, suspensiei, instalaţiei de evacuare, precum şi farurile, semnalizatoarele, catadioptrii, oglinzile retrovizoare, spălătoarele şi ştergătoarele de parbriz, avertizorul sonor;
  h) echipamentele de siguranţă ale vehiculelor, mai ales folosirea centurilor de siguranţă şi a echipamentelor de siguranţă pentru copii;
  i) regulile de folosire a vehiculului referitoare la protecţia mediului înconjurător: folosirea corespunzătoare a avertizorului sonor, consumul moderat de carburant, limitarea emisiilor poluante etc.
  (5) Testele trebuie să cuprindă şi noţiuni specifice categoriilor şi subcategoriilor pentru care se susţine examinarea, după cum urmează:
  A. pentru categoriile AM, A1, A2 şi A:
  a) folosirea echipamentelor de protecţie, cum ar fi: mănuşile, cizmele, îmbrăcămintea şi casca;
  b) vizibilitatea motocicliştilor pentru ceilalţi participanţi la trafic;
  c) riscurile legate de diferitele condiţii de circulaţie, acordându-se atenţie şi porţiunilor alunecoase de şosea, gurilor de canal, marcajelor rutiere aplicate pe carosabil, şinelor de tramvai etc.;
  d) elementele mecanice legate de siguranţa conducerii auto, acordându-se atenţie şi comutatorului pentru întreruperea curentului în cazuri de urgenţă, curelei de transmisie şi nivelului de ulei;"