| IonuTzComan98 a întrebat:

Sunt posesorul unu SEAT Ibiza 2001 1.4 16V 55KV, pe benzina si ma intereseaza parerea altor proprietari care au aceeasi masina... in legatura cu consumul acesteia.

Mentionez ca folosesc masina numai in oras si din acest motiv am un consum de 13-14 litrii %

Vreau sa stiu daca si alte masini ca aceasta consuma la fel de mult, si daca este normal.
Asta in situatia in care nu am nici o problema la masina.

Ofer FUNDA celor mai bune pareri si mai explicite.

Răspuns Câştigător
| bossnomberone a răspuns:

Sa traiti si eu am un seat ibitza dar cu motor mai mare de 1.8 avand motor de 1, 4 nu este normal sa consume atat, posibil sa aveti, pistoanele uzate sau altceva, dar daca spuneti ca masina nu are probleme, va sfatuiesc sa fiti mai atent la schimbarea vitezei, e normal ca in oras sa consume mai mult, P S sfat{ ati bagat a 1-a nu accelerati in blana ca de aia va consuma mult, ati bagat 1 putin 2, 3 m apoi imediat a 2, a 3, chiar daca sunteti in oras, schimbati viteza mai repede asta va scade consumul, incercati si o sa imi multumiti, numai o lasati sa treaca de 2000, 2500 maxim schimbat viteza des

3 răspunsuri:
| zeulzamolxe666 a răspuns:

Nu este normal sa consume asa mult.vezi sa nu ai probleme cu socul electronic sau supapele.as tinde sa cred ca e de la supape. ulei consuma?

| bossnomberone a răspuns (pentru zeulzamolxe666):

Nu e domne a zis omul ca nu are masina probleme, cred ca domnului ii place sa auda motorul cand se tureaza la blana si de aceea consuma