| Dymytros a întrebat:

Salut TPU,

Vreau sa-mi cumpar o masina si am auzit de la cineva ca ar fi mai ieftin daca as lua una care a fost confiscata de o banca sau ceva de genul. Intrebarea e cum se procedeaza, exista "targuri" sau pot sa gasesc pe net un site cu asa ceva?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauta site uri de licitatii organizate de executori... insa acolo cumperi ce vezi in poze, ma indoiesc ca ai drept la test drive, verificari la reprezentanta samd

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Renunta la idee...
In mare parte, masinile confiscate nu vin cu actele necesare inmatricularii (carte de identitate, certificat fiscal), ca urmare sunt bune de dezmembrat.
Si cum spun colegii, acolo te duci, vezi masinile de afara (poate chiar incuiate), licitezi, si la urma descoperi motor gripat, sau... Lipsa.
Nu suntem in SUA, sa rezolvi imediat actele, la noi in Romania intampini probleme si la transcrierea unei masini impecabile, de pe numele unui om serios, pe al altuia...
Nu mai vorbim si de timbrul de mediu, despre care nu ai cum sa afli daca este achitat si nerecuperat, cumparand masina de la o licitatie. Daca iti cumperi masina de 2000e la licitatie, si afli ca ai de platit un timbru de inca 700e pentru a o inmatricula, + alergatura pentru a demonstra ca esti proprietar asupra ei, mai bine iti cumperi o masina buna, pe care o poti verifica inainte.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Pierzi doar timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta licitatii pentru vanzare bunuri prin executare.