| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

După ce a stat mașina câteva zile, când ma urc în ea am avut surpriza ca ambreiajul avea cursa jumătate din cât ar trebui (ambreiajul nu are nimic, în mers sau cu mașina pornita nu a făcut vreodată nici cea mai mica trepidație), am ridicat-o cu piciorul pedala pana în capăt, ca se ridica doar jumătate și totul a revenit la normal. Pedala mai rămâne apăsată din cauza lichidului de frână, credeți ca asta este cauza? Sau o avea pedala ceva (când apăs pedala mereu se aude un tacanit mic la ea în locul unde este prinsa, dar nu cred ca asta e ceva neinregula). Ori a creat vreo presiune după ce am oprit motorul și am băgat în viteza și rămăsese oleacă apăsat? În general știu ca e de la lichidul de frână, poate doar se încălzise. Vreau păreri de la cei care cunosc, nu sa vina Vasile de nu știu unde și sa mi zică ca trebuie schimbat kitul, ca nu are nimic. Poate înainte de a opri motorul ultima data se încălzise rău lichidul de frână, nu mai știu dacă folosise frână excesiv

13 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Normal exista doua arcuri de revenire a pedalei. Unul e in pompa de ambreiaj, celalat e sub bord, la pedala.
La multe masini sare arcul de la pedala; apare un arc pe pres, majoritatea soferilor nu stiu ce e cu el. Ambreiajul merge la fel in continuare, pana cand cedeaza arcul din pompa, si ramane pedala jos.
https://piese.ro/......Pv6fN.html

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Dar dacă era sărit nu ar fi trebuit sa mai revină, cum am ridicat pedala a mers perfect

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Oricum mulțumesc pentru informație, ma asteptam la ceva de genul, dacă se mai întâmplă știu măcar care e cauza

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Pai da, se poate sa fi ramas doar arcul din pompa, si sa nu stea perfect pedala. Dar cum spuneam, nu prea e sesizabila diferenta, cand sare arcul pedalei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pompa ambreiaj sau rulment cutie de viteze.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru anonim_4396):

Alea funcționează cât mașina e pornita, repet ni s-a întâmplat cu ea oprita doar, când am pornit o și a revenit complet

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Repeta pana nu mai poti...aroganto rolling on the floor

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru anonim_4396):

Am specificat clar, nu comentați dacă nu aveți habar

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Habar nu ai tu. Ce legătură să aibă pedala de ambreiaj cu lichidul de frana?laughing Ești bătută în cap, femeie la volan...

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru anonim_4396):

Ok, cauta pe net și revino cu un răspuns?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Du-te in... service rolling on the floor

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru anonim_4396):

Ai găsit ca aveam dreptate sau ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Da. Așa e. Meriti funda tocmai tu care întrebai laughing