| Anushka23 a întrebat:

De ceva timp nu-mi mai tine frâna decat de la jumătate si uneori se aude ca și cum ar răsufla in pedala.
Cand am motorul oprit si apăs pe ea, se întărește pedala.
Culmea e că am citit pe net sa trag frana de mana de câteva ori și de atunci uneori ține bine alteori nu, cu toate că nu inteleg legătura dintre cele două.
Precizez că am mașina din 2014 și nu-mi amintesc sa fi schimbat vreodata lichidul de frână. Se poate sa fie asta cauza?
Prima dată când m-au lăsat am fost pe serpentine si mă gândesc că de la cate frâne am pus pe acolo.
Si acum cateva zile m-au lăsat din nou, după ce m-au ținut bine cateva săptămâni după ce mi-a intrat ABS-ul.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la mecanic, fiindca problemele cu frana pot duce la accidente grave, chiar mortale si cu asa ceva nu te joci si nici nu amani.
Nu mai sofa masina, pana nu rezolvi frana!
In ce privesc sofatul pe serpentine, se foloseste frana de motor, nu cea de picior, ca nu-i nici sanatos si nici nromal.
Contactaza-ti instructorul de sofat si roaga-l sa-ti explice cum se foloseste frana de motor si de ce este utila, mai ales pe serpentine.
In ce priveste lichidul de frana si al motorului, se face anual verificarea si schimbarea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ai permis?
Pe vremea mea, erau niste intrebari in genul "ce faci daca pedala de frana devine elastica si nu mai actioneaza franele", iar raspunsul corect era sa mergi direct la service.
Tu nu mergi la service, tu citesti pe net...
Nu are legatura vechimea lichidului cu problema ta. In schimb, intretinerea de sarac, are. Masina aia nu vede service, de aia e pericol public.

| Anushka23 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am permis si masina mea este foarte bună, ii schimb tot ce trebuie la timp. Dar uneori nu am bani și mai am nevoie de sfaturi ca să mă interesez cam la ce sumă m-ar duce. happy

| DuckDodgers0 a răspuns:

Mai bine mergi la un service, cu franele nu e de joaca