| IonutSxz a întrebat:

Salutare TPU, cand las masina stationata si in viteza, se intareste pedala de frana iar dupa ce pornesc motorul la masina, intra servo si actioneaza. Este vreo problema la masina sau e ceva normal? Apropo, e vreo varianta sa o fac sa nu se mai intareasca, exceptand varianta pe liber? Funda

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu are legatura cu bagatul in viteza sau lasatul pe neutru.
Fenomenul pe care l-ai observat, este oprirea sistemului servo. La oprirea motorului, nu se mai produce vacuum in sistem, dar mai ramane putin, cat sa apesi pedala de 2-3 ori. Dupa aceste apasari, vacuumul se consuma, iar pedala devine foarte grea.
La fel se intampla si cu servodirectia, dar imediat dupa oprirea motorului: volanul devine aproape imposibil de invartit.
Asta este dezavantajul sistemelor servo, ingreuneaza actionarea manuala atunci cand sunt oprite.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E absolut normal. Cand motorul e oprit, nu mai ai servo, deci trebuie sa aplici singur forta necesara pentru actionarea pompei de frana. Cand intra servo, te ajuta el cu apăsarea, asta e rolul lui.
Nu exista varianta sa nu se întărească, e ca si cum ai cere ca frigiderul sa mearga cand e scos din priza.

| darrio2007 a răspuns:

Se intareste pentru ca ai si frana de mana trasa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Așa funcționează servofrâna. De ce ai vrea sa o modifici?

| Lrs2015 a răspuns:

E normal

| MariaJust a răspuns:

Este normal.