| DexOnline a întrebat:

Salut TpU. Vreau sa va întreb de unde as putea invata lucruri esentiale dar si mai amanuntite despre masini. Stiu ca e atipic pentru un baiat sa nu cunoasca nimic despre masini, dar eu in afara de cateva parti componente ( volan, roti laughing nu stiu mai nimic. Cred ca m-am urcat de vreo 5 ori in viata mea intr-o masina. Orice videoclip/aplicatie/site/cont de Youtube m-ar ajuta mult! Multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sincer, chiar nu ai nevoie sa cunosti mai mult decat stii acum, mai ales ca mai ai doar 16-17 ani.
Pentru partea mecanica s-au inventat meseriile de mecanici, pentru partea electrica, electricienii, iar pentru tine liceul.
Asadar, focus pe carte, pe scoala, pe trait viata si cand iti cumperi masina si ai probleme, o duci in service, asa cum fac toti oamenii normali

| Alexandrionelu a răspuns:

Pentru începători poți urmării clipurile de pe 999cars, sau review-urile lui Buhnici de pe cavaleria. Ii găsești pe YouTube.

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Andy Popescu pe Youtube.

| User23434 a răspuns:

Dacă ai posibilitatea, ia o drujba sau un scuter stricat (ceva simplu) și încearcă să-l repari. Chiar dacă n-o să-ți iasă, o sa înveți foarte multe piese, și felul în care funcționează motorul și ce face fiecare piesa. Nu prea înveți dacă nu încerci.