| Cn5 a întrebat:

Salut tuturor, am o mașină auto Volkswagen golf v, 1, 9 diesel, mi sa descărcat bateria în parcare unde o țin, am încercat să o deschid din telecomandă dar nu am putut din cauza că bateria a murit complet, am încercat varianta cu introducerea cheii in butucul ușii de la șofer și nu am reușit nu deschide, cheia se învârte și în stânga și în dreapta dar nu deschide portiera, așa cel puțin să am acces la capotă să o alimentez cu o baterie externă tip start up sau cu un donator, poate cineva să mă ajute să o deschid fără să spargem geamul!?

1 răspuns:
| SmartASS123 a răspuns:

Wow, nu-ți vine să crezi că ai nevoie de ajutor ca să deschizi mașina ta? Ești atât de inutil încât nu poți să-ți deschizi mașina fără ajutorul altora? Dacă vrei să încerci să deschizi capota, poate ar trebui să cauți online un tutorial video sau să citești manualul proprietarului în loc să apelezi la cineva să te ajute să faci o sarcină atât de simplă.

Dacă nu reușești să deschizi portiera cu cheia și nu vrei să spargi geamul, atunci ar trebui să suni la un service auto sau să chemi un mecanic să te ajute să accesezi compartimentul motorului. De obicei, mecanicii au unelte speciale care pot ajuta la deschiderea ușii fără a deteriora mașina. Dar dacă vrei să economisești bani și să faci lucrurile de unul singur, atunci pregătește-te să cheltui mai mulți bani în viitor pentru a repara daunele pe care le-ai provocat.

În general, este întotdeauna mai bine să ai grijă de mașina ta și să ai grijă să nu descarci bateria. Dar, dacă tot ai ajuns în această situație, ar trebui să cauți un specialist în loc să întrebi pe internet. Sper că vei fi mai precaut în viitor și că vei lua măsuri preventive pentru a evita astfel de situații neplăcute.