| Jumby7 a întrebat:

Salutare tuturor!
Vreau sa intreb ceva legat de masinile din Anglia.
Vreau sa raspunda cineva cu experienta si care ma poate lamuri.
Vreau sa-mi cumpar un bmw 530 d 2003-2004, si vreau sa ii schimb volanul pe stanga, am inteles ca, cu tot cu piese ma duce la 1000 de euro...
Sunt masini ft frumoase si ft ingrijite acolo iar eu zic ca e mult mai convenabil sa faci asa decat sa te duci in alta tara sa o iei cu 6000-7000.
Exista vreun risc sa pateasca masina ceva daca ii schimb volanul sau ma rog se poate intampla ceva rau?
Si daca ar fi sa o las cu volan pe dreapta in afara de dezavantajul cu depasirea, ce ar putea fi mai rau?
Multumesc frumos pentru raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Deci, sa nu te astepti sa iasa masina ca si cum ar fi de fabrica cu volan pe stanga.
E vorba pana la urma de unele modificari destul de complicate.
Probleme pot aparea incepand de la efectuarea RARului, pana la posibile defectiuni electrice, precum si la directie franare, altfel spus exista posibilitatea sa apara probleme asupra oricarui element/sistem modificat.
Sa nu uiti ca vei fi nevoit sa inlocuiesti farurile, indiferent daca faci conversia la volan sau nu.
Iar parerea mea, la 1000 € cu tot cu piese pentru acel model as avea dubii referitoare la efectuarea acelei conversii.
Sunt multi care efectueaza astfel de operatii, dar nici macar nu inlocuiesc instalatia electrica ci o modifica, modificari pe care sincer nu le vad cu ochii buni chiar daca ar fi facute profesional, e vorba totusi de o masina care are multe sisteme electrice, e suficient sa nu fie izolat un fir bine si sa iti creeze probleme in viitor, sau chiar mai grav sa duca la producerea unui accident.
Si sa nu mai vorbim de omologare, la un service nu cred ca scapi tu cu 1000€ pentru aceasta operatie, iar fiind facuta intr-un loc neautorizat vei putea avea probleme de la rar pana inclusiv la itp, sau chiar un control rutier.

Daca o lasi cu volanul pe dreapta in afara problemei cu depasirile, vei fi nevoit sa inlocuiesti farurile, si va trebui sa fii atent cand comanzi unele piese noi, deoarece exista posibilitatea sa existe diferente.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E totusi o carpeala mutarea volanului, nu mai are integritatea masinii originale. Operatiunea sigur te duce mai mult de 1000euro bani care nu cred ca merita investiti intr o masina veche de 14 ani