| IulianOvidiu a întrebat:

Salut tuturor. Vreau sa stiu cat pot circula cu o masina cu numere straine in Ro, daca sunt mutat cu acte cu tot in alta tara si masina are actele pe numele meu si numere din tara respectiva.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum ziceam si la alte intrebari, este mereu pe alaturi de subiect asa ca abtine-te sa mai dai sfaturi la categoria auto.

Nu exista nicaieri il legislatia romana o perioada de 6 luni pentru circulatia auto inmatriculate in alta tara la fel cum nici nu te obliga nimeni sa o inscrii pe Ro dupa aia.

Articolul 82 din codul rutier spune

Art.82. [...]
(2) Autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state pot trece frontiera de stat şi pot circula pe drumurile publice din România, dacă îndeplinesc condiţiile tehnice prevăzute în Convenţia asupra circulaţiei rutiere, încheiată la Viena la 8 noiembrie 1968 şi ratificată de România prin Decretul nr.318/1980, dar numai pe perioada cât sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a prejudiciilor produse prin accidente de autovehicule.

(4) Autovehiculele şi remorcile înmatriculate în alte state, deţinute de persoane care au sediul sau domiciliul în România, pot fi conduse pe drumurile publice pe o perioadă de maximum 90 de zile de la introducerea acestora în ţară, dacă sunt asigurate pentru cazurile de răspundere civilă ca urmare a pagubelor produse prin accidente de circulaţie.

Deci daca ai domiciliul in tara din care este inmatriculata masina poti circula atat timp cat actele masinii sunt in regula. Daca nu esti domiciliat in tara in care este inmatriculata masina atunci circuli maxim 90 zile.

De unde ai scos treaba cu 6 luni numai tu stii

| IulianOvidiu explică:

Multumesc de raspuns.