| Artoroo a întrebat:

Salut ma puteți ajuta si pe mine cu ceva am avut o masina pe numele meu și când am vândut-o am dat-o tot cu actele pe numele meu și masina acum s-a pierdut nu mai știu cine o are și vreau sa o radiez sa nu mai plătesc taxe pentru ia cum o pot radia dacă eu nu am acte numere de înmatriculare nimic?
Va mulțumesc!

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca el a vrut sa zica (trebuie sa intuiesc ca altfel nu ne putem da seama pff) ca a facut act de vanzare -cumparare, a vandut masina unuia dar nu a trecut in certificat la rubrica "instrainat catre..." ca astfel ala in temen de 30 de zile parca era obligat sa ia masina pe numele lui. Astfel degeaba scoti certificat fiscal si ai scos-o de la impozit (daca ai facut act de vanzare-cumparare o poti radia fiscal atentie) daca ala nu a vrut sa o inmatriculeze pe numele sau si merge cu certificatul tau de inmatriculare...toate acestea se DATOREAZA UNU/UNOR CACATI DIN PARLAMENT CARE AU VRUT CA DREPTUL DE PROPRIETATE ASUPRA UTOVEHICULELOR SA SE RESCRIE SI NU CA MASINILE SA SE RADIEZE DE LA POLITIE CUM SE FACEA ODATA, JAVRELE DIN PARLAMENT CARE AU CREAT ATATEA SI ATATEA PROBLEME CU ACEASTA PROCEDURA, CA UNORA LE VIN AMENZI DE LA ROVINETA SI IN ZIUA DE AZI, IMI E SCARBA DE CINE PROPUNE SI FACE LEGE IN TARA ASTA SI CUM LE FAC!
Daca ai fost istet si ai facut act de vanzare cumparare si vrei sa nu iti vina pe numele tau amenzi de la rovineta, te duci frumusel cat mai repede la domnii de la inmatriculari auto cu contractul de vanzare - cumparare original si copie, faci mi se pare si o cerere prin care spui politiei rutiere (daca imi aduc aminte bine) ca vehiculul cu nr cutare, marca cutare seria cutare de sasiu a fost instrainat in data de, ei vor lua la cunostinta si isi vor adauga o nota in sistem de genul "instrainat", cred ca aceasta mentiune te scuteste de la amenzile care iti pot veni ulterior, ca ala practic merge pe numele tau! Pe langa aceasta poate domnii de la rutiera isi noteaza acest nr de inmatriculare si daca il depisteaza in trafic -legea asa spune- se da amenda si se retine certificatul de inmatriculare si/sau placutele de inamtriculare (cu placutele nu-s sigur) pana la inscrierea auto pe noul proprietar.
Tu mergi si fa ce ti-am spus cu cateva randuri mai sus.
Daca nu ai nici act de vanzare-cumparare si/sau nu ai scos certificat fiscal atunci nu prea ma pricep ce poti face, exista o solutie dar eu nu o stiu.

| Artoroo explică (pentru Simpatic):

Frate n-am făcut nici un act cu cel cărei i-am dat masina pentru ca era pe numele mamei mele ea ste plecata din tara și nu aveam cum masina a fost data pur și simplu asa i-am dat cheia mi-a dat banii și a plecat happy

| Simpatic a răspuns (pentru Artoroo):

Ai facut o mare prostie sa stii, puteai si trebuia sa o vinzi cu contract de vanzare-cumparare, sa stii ca samsarii vand adesea masini care nu-s pe numele lor unor persoane straine direct de pe numele proprietarului din acte, deci se poate chiar daca nu e tocmai legaldar cu o pajitura data la cei care fac actele auto se poate.
Acum chiar nu stiu ce sa zic sa faci dar este nasol pentru ca ala merge pe numele mamei tale iar impozitul trebuie sa-l plteasca mama ta.
Il poti suna si ii spui ca daca nu vine sa faceti acte impreuna o sa-l dai pe mana politiei, si chiar mi se pare ca poti da masina ca furata (nu te sfatuiesc sa faci asta) doar sa-l ameninti cu asta!
Mama ta trebuie sa iti faca o procura la notar si puteai vinde masina fara probleme legal.
Pentru orice nelamurire te poti adresa la politia rutiera (mergi pana acolo si cere informatii la biroul informatii) cat si la un avocat, recomand sa vorbesti de urgenta cu un avocat.
S-ar putea ca singura chestie pe care sa o faci este sa-l chemi in judecata pe cel care nu a facut acte cu tine.
Daca se ingtampla ceva de exemplu daca acel tigan (banuiesc ca e rrom pentru ca astia se preteaza la chestii de astea) este implicat in ceva ilegal cu masina, daca jefuieste o banca? stii la cine va veni politia? la tine!
Deci numai sta ia legatura cu un avocat, nu poate costa mai mult de 50 de lei consultatia la avocat si te invata ce sa faci.
daca nu o faci o sa vezi ca vei avea probleme mereu cu politia, cu amenzile neplatite etc DECI PRACTIC GUNOIUL CARE A LUAT MASINA POATE MERGE FARA PROBLEME FARA SA PLATEASCA IMPOZIT, FARA SA PLATEASCA ROVINIETA, SI CHIAR SA SCAPE DE AMENZILE LUATE DE LA CAMERE, IN PLUS POATE FACE SI INFRACTIUNI SI NU SE VA AJUNGE LA EL.

| Artoroo explică (pentru Simpatic):

Masina s-a dat din mana în mana pana i-am pierdut urma am aflat acum câteva luni ca ar fi ajuns pe la un fermier la vreo 100km distanță de mine și ca ar fi dezmembrato și data la fier n-am avut probleme cu amenzi sau chestii de genu problema este la impozit ca sau cam adunat 14 milioane acolo și încă continua sa crească suma
Furată nu pot sa o dau ca m-aș certa cu băiatul căreia i-am dat-o. habar n-am ce sa fac. nu știu cum sa fac sa o scot de la impozit... :///

| Simpatic a răspuns (pentru Artoroo):

A pai daca esti sigur ca e dezmembrata poti sta linistit asupra faptului ca nu iti pot veni amenzi de nicio forma. Pe de alta parte insa consulta un avocat specializat pe DREPT CIVIL ca sa afli ce se poate face ca sa scapi sau cum sa poti sa numai aduni impozit.
Oricum ar fi cele 1400 de lei trebuiesc platite repede, ca se aduna penalitati si se ajunge odata si odata la executare silita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când ai vândut-o nu ai făcut un act cu acel om? Cum a plecat mașina din mâna ta? Pe actul acela, dacă îl ai, scrie numele noului propietar și datele lui. Dacă nu ai nimic la mână, mergi la primărie la impozite și taxe și întreabă cum să procedezi.

| mihai69 a răspuns:

Faci contract de vânzare cumpărare și mergi cu el la circa financiară.

| C._Madalin_Andrei_1999 a răspuns:

Mergi la primarie cu actul de vanzare cumparare si scoate fiscal pentru cel caruia ai vandut masina, mai departe faci o plangere in instanta pentru ca ala nu a trecut.o pe numele lui.

| Artoroo explică (pentru C._Madalin_Andrei_1999):

Nu am actul de vânzare cumpărare masina a fost data pe numele mamei mele n-am făcut nici un act mi-a dat banii i-am dat cheia și a plecat