| anonim_4396 a întrebat:

Salut, un prieten mi-a spus o data ca poti conduce cu un coechipier langa tine daca nu ai scoala, si as vrea sa stiu daca este adevarat, gen eu am luat sala cu 23, si as vrea sa va intreb daca este adevarat, gen pot conduce langa tatal meu cu masina?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nimic adevarat, prietenul tau nu are habar de legislatia rutiera sau a glumit.
Pentru a conduce legal un autovehicul pe drumurile publice ai nevoie de permis de conducere de categorie corespunzatoare. Singura exceptie este invatarea conducerii pe perioada cat faci scoala de conducere, poti conduce pe o masina speciala si cu instructorul alaturi.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ms mult big grin

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu este adevarat!---legea nu-ti permite sa conduci pe drumuri publice decat daca, tu personal, ai obtinut carnetul de conducere.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Asa este! Poti conduce dar numai daca iei intreaga gasca de prieteni si daca sunt peste 20 in masina.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti conduce, DOAR daca vrei dosar penal pentru conducere fara permis

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"gen" cum sa iei sala cu 23, daca n-ai facut scoala, si crezi pe unul care iti zice ca poti conduce fara permis? Nici la volanul masinii de scoala, cu comanda dubla si instructor autorizat, nu ai voie decat daca ai parcurs cursul de legislatie, si ai toate fisele medicale care sa confirme ca esti apt pentru treaba aia.

| K0sti a răspuns:

Ti-a spus prostii!

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Nu este adevarat.

| Decicumzici a răspuns:

Si mie imi place sa conduc cu copilot langa mine xD el zice cand vine curba, cate secunde fata de masinile ce vin pe contrasens, e greu de unu singur sa calculezi atatea la 150km/h pe nationale xD