| Toader_Ciprian_1990 a întrebat:

Un sfat pentru masina de 18 ani? Bugetul este de 8000-9000€.

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia una nouă, cu garanție - dacia, fiat, citroen,...

| Frank51 a răspuns:

A4 B8. Intr-adevar este recomandat sa nu investesti in prima masina, mai ales daca nu ai incredere in tine. Dar numai tu stii ce iti doresti cu adevarat si nimeni nu poate sa iti zica ce sa faci laughing

Deci da, A4 B8, best buy in banii astia.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Fiind incepator eu as cauta ceva mai ieftin de intretinut si usor de reparat pana te inveti. ceva acolo pana in 3000 euro MAXIM MAXIM. Si preferabil benzina. Eu as merge pe un Golf 5, Astra H, Seria 1, etc, etc. Stiu ca la banii tai poti sa iti cumperi si Audi A4 B8 sau E90 FULL din 2012 si asa mai departe, dar care e rostul sa iei o masina scumpa daca nu stii inca sa le conduci corespunzator? Ia ceva pe care sa te inveti si dupa 1 an iti cumperi ceva de 9000 euro. Si eu am inceput cu masina de 1500 euro ( Seat Ibiza 1.9 TDI din 2001) si dupa 2 ani mi-am luat ceva din 2011 cu 143cp. Bafta!

| InOrOut a răspuns:

Cu 9000 euro iei un bmw 320d din 2012 cu pachet M si scaune din piele laughing asa trebuie sa arate prima masina sa vada fetitele. Glumesc acum, serios o masina second de Romania e pana in 6000 euro ca daca e mai scumpa se strica la ce gropi avem si e pacat. Iar daca mai pui 4000 euro iei un Duster nou diesel la care ai 5 ani garantie. Parca asa era cu rabla Duster la 13000 euro cu toate reducerile. Fara reduceri e pe la 16000.

| Dobrinx a răspuns:

De ce sa te bagi cu o masina asa mai "scumpa"? Asa gandeam ei si eu la 18 ani. Parerea mea, un audi a3, un golf 4/5 sau un passat.

O masina de 1, 500 euro, maxim 2, 500. Nu trebuie sa impresionezi cu ea, trebuie numai sa invet sa conduci;] Cu siguranta o sa faci mici zgarieturi la prima masina, cu siguranta dupa ce prinzi gustul vitezei sunt sanse sa darami un gard / sa intrii intr-un sant.

Asa mai bine iti iei ceva ieftin, dar care sa mearga bine, inveti pe aia 1 an sa conduci, prinzi experienta. In timpul asta la banii aia stransi se mai adauga cateva mii de euro

Dupa anul ala de condus iti poti lua o masina mai sport, ca stiu ca asta vrei :]] Asa am vrut toti. O sa iti permiti un a5, un tt, un a4 din 2012 - 2014. O sa gasesti bmw-uri full.

Iti spun din propria experienta;] Si eu ma gandeam la masini scumpe pana sa fi luat permisul. Si strambam din nas cand vedeam un golf sau o skoda. Dar cand ajungi sa le conduci o sa vezi ca sta altfel treaba.

Chiar si acum mai am prima masina, un golf 4 1.9, 101 CP, si dau fum cand comenteaza vreun bmw sau audi :]]]

Hai ca am scris iar mult. Reped, o masina de 1500 - 2500 euro, cand se strica ceva la ea sa poti sa iti bagi nasul, daca o busesti sa nu fie o avere reparatia. Pe o panarama trebuie sa inveti sa conduci;]

Bafta!

| IamKira a răspuns:

Pai poate conteaza si gusturile tale, eu ti-as recomanda ceva ce te tine in siguranta pe sosea, un SUV sau un mini SUV, gen Toyota Rav4, dar din nou depinde de gusturile pe care le ai.

| HellloKitttyy a răspuns:

Dacia 1900 si ceva este bun!