| Andresso a întrebat:

Unchiul meu detine un Santa fe 2017 2.2 diesel 200hp. Acum un an cand a cumpărat masina (a luat-o second hand de la un "dealer" din Cluj-Napoca, masina venind din Germania). A cumpărat-o cu aprox 100000km la bord. In prezent are 125000 km si i s-au schimbat niste filtre, nu stiu sigur ce filtre si placutele de frana si uleiul de motor.
Chestia e ca atunci cand a cumparat-o, cam pana la 110000 kilometri, masina era țeapănă, mergea brici, accelera foarte bine.
Unchiul merge cam tare cu ea, adica la drumuri mai lungi cam merge mai mereu cu peste 140 la ora pe alocuri, iar cand sa intreaca masini tot accelereaza pana la maxim si tureaza tare masina, la fel si cu franele, franeaza de foarte multe ori, asa merge el, mai sportiv. Conduc si eu masina acum si am condus-o si de cand a cumpărat-o.

Problema e ca simt, ca de atunci de cand a cumparat-o pana acum, parca nu mai accelereaza asa bine, motorul se aude bine, dar nu e așa țeapănă, parca a mai pierdut din cai putere (parca zici ca a pierdut 10 chiar 20 cai putere), chiar se simte o mica diferenta, de cand a cumpărat masina si pana acum.
Care poate sa fie problema, ce trebuie facut, avand in vedere ca el are condusul cam agresiv si tureaza destul de des motorul, desi are un consum bun la combustibil(7.7 mediu).

Care ar fi problema si ce e de facut? A fost mereu supraturata masina si de aceea nu mai accelereaza asa ca la inceput?

Raspunsurile si comentariile de ajutor sunt binevenite.

12 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Pot fi 100 de cauze.
Supraturarea nu dauneaza, mai mult dauneaza subturarea sa vezi cum merg mormolocii la consum cu 1500rpm pe autostrada cu 80 km/h

| Panamax a răspuns (pentru Panamax):

Eu as pune-o pe tester sa vad gradul de incarcare al filtrului DPF.

| goguPatent a răspuns:

Un diesel e ok sa mearga turata. Nu ar fi asta o problema.
Dar poate turbina are probleme daca obisnuieste sa o calce violent la turatii mici

| Andresso explică (pentru goguPatent):

Deci daca ar fi sa schimbe ceva ar fi turbina, mai exact turbo chargerul, nu?

| goguPatent a răspuns (pentru Andresso):

Habar nu am. Asta o sa constate un mecanic dupa ce vede masina.

| svenhassel13 a răspuns:

Supraturare

| suntserios a răspuns (pentru svenhassel13):

Ce e cu ea? Cum afecteaza motorul?

| svenhassel13 a răspuns (pentru suntserios):

Afectează, daca nu stii sa mergi cu ea mai bine stai acasa

| suntserios a răspuns (pentru svenhassel13):

Pai detaliaza ce si cum afecteaza...

| Andresso explică (pentru svenhassel13):

Eu stiu sa merg cu ea, unchiul meu umbla agresiv cu masina. Pune frane bruște, accelereaza cand vede unu din asta ce merge repede ca sa-l intreaca si pe ala, ii intrece pe toti ca si cum.

| Andresso explică (pentru svenhassel13):

Pai si nu se mai poate face nimic ca sa revina ca inainte, nu-i trebuie schimbat nimic?

| mgtow a răspuns (pentru svenhassel13):

Asa e prin supraturatie motorul e fortat mai mult piesele freaca mai repede si uzura se produce mai repede de aia scade randamentul. Pe langa motor alte piese sufera. 2000rpm e indicat pentru schimbarea vitezelor asa va rezista mult si bine