| Sofer a întrebat:

Urmează curând sa ma înscriu la școala de șoferi pentru categoria D. De ce acte am nevoie sa ma înscriu? Cât costa școala și atestatul de transport persoane? Și la obținerea permisului. Ce o sa scrie pe permis? D, D1, Tb? Sau doar D?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| frateletudor a răspuns:

Întâi de toate decide-te cu ce firmă/ școală vrei să faci cursurile/ orele; asta înseamnă să faci o comparație și între prețuri. (Da, sună la fiecare și întreabă cât te costă; chiar dacă vei da de oameni flegmatici la telefon, nu acorda importanță; trebuie să-ți faci o idee care-i prețul pieței). Apoi, la școala la care te-ai decis să te înscrii, întreabă ce acte îți trebuie. Ți le-aș putea eu enumera aici, dar ai putea tu la fel de bine să cauți pe net, pe site-ul unei școli de șoferi actele necesare. Ca idee, uite una aici, cu tot cu lista pe care ai cerut-o: https://www.apetrans.ro/apetrans-group/scoala-de-soferi.html. Se cer același tip acte, mă gândesc, în toată țară. Cât despre preț, depinde de zonă: la mine, la BT, am plătit acum aproape 2 ani 1200 de lei, fără orele de conducere; acelea le plătești separat; câte 80 lei/ oră (din nou, poate varia, în funcție de județ). Atestatul pentru transport persoane m-a costat la BT 400 de lei, iar asta pentru că școala unde m-am înscris pentru atestat mi-a oferit o reducere ca recunoștință că toate atestatele le-am făcut cu ei (marfă, ADR, coordonator transport marfă). Cât despre categoriile ce-ți vor fi scrise pe permis, da: D, D1, DE (în caz că aveai E de dinainte) și Tb. Succes!

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

700 - 1000€ tot scoala te va indruma. Cazier judiciar buletin banii si 24 ani impliniti. Restu aviz psihologic si medical te trimit ei daca au ceva mai ieftin locatie zic