| Florian1999 a întrebat:

Urmează să-mi fac schimbul de ulei la masina(Bmw e46 320d)si nu stiu ce ulei sa bag, dintre acestea 2 Castrol Magnatec 10W40 sau Motul 6100 Synergie+ 10W40, vreau si eu o parere, cine a mai băgat ulei de asta.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu merg numai pe varianta castrol pentru ca asa specifica fabricantul masinii. Verifica manualul de utilizare si vezi ce tip de ulei iti recomanda, daca nu pune bmw are un furnizor dedicat care face uleiuri pentru el - suni reprezentanta si ti-l aduce nu te baza pe magazine clandestine sau mecanici particulari neseriosi.

| mgtow a răspuns:

Am folosit 5w30 castrol full sintetic si cand l-.am schimbat era la fel de limpede ca in prima zi, galben auriu fara impuritati iar motorul lucios, curat in interior. Daca vrei sa adaugi in primul rand trebuie sa vezi acest filmulet https://www.youtube.com/watch?v=Om5ICqBIeOY il poti comanda dintr-o tara straina daca vrei pentru linistea sufleteasca - eu nu stau in RO si nu imi fac griji. Ca protector la motor e bun oricum si grija cu viscozitatea sa coincida cu ce scrie in manualu masinii.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu exact ce ulei e recomandat pentru 2.0d, dar 10W40 e un ulei folosit de motoarele de acum 30 de ani, e cam gros pentru masina ta.
Ca marca de ulei, eu merg pe Mobil; raportul calitate-pret mi se pare foarte bun, nu am avut probleme niciodata (sunete, uzura, supraincalzire sau alterare).