| Andrei2776 a întrebat:

Salut,
Am un Golf IV 1.6 16v care mananca ulei...
Am facut schimbul saptamana trecuta, am mers vreo 200km si am completat cu 150ml sa ajunga la nivel (jumatatea jojei, ajunsese putin sub sfert, nu era chiar la minim).
Problema este ca eu in masina am pus 4L de ulei Motul 10w40 4100 Turbolight si acum am completat cu Motul 10w40 6100 Synergie+, este vreo problema?
Care ar putea fi cauza consumului de ulei? Cam cat costa o segmentare cu piese si manopera?

Răspuns Câştigător
| gheorghe699 a răspuns:

Cauza? uzura segmenti, posibil un segment de ungere spart la consum exagerat de ulei, exploatare f dura.
O segmentare nu este f scumpa, asa ca nu merita sa mergi cu bidonul de ulei dupa tine, eu stiu ca un set de segmenti costa in jur de 80lei, la care se adauga manopera, uleiul, garnitura noua de chiulasa.

2 răspunsuri:
| Începătorul988 a răspuns:

Pofta buna lui, vrea si el sa fie schimbat.
Cauze pot fi multe.

| Andrei2776 explică:

O să mă interesez legat de o segmentare, toți fug de ele și zic că mai bine cumperi motor.

Întrebarea mai importanta: Are vreo problema dacă am amestecat cele 2 uleiuri? (Motul 10w40 4100 Turbolight și Motul 10w40 6100 Synergie+)