| anonim_4396 a întrebat:

Salut, va propun sa vorbim despre solutii de intretinere auto, pe unele mi le amintesc pe altele nu dar doresc sa aflu si eu mai multe si chiar sa primesc recomandari. Cei care se ocupa cu detailing sunt cu atat mai mult bineveniti dar astept toti utilizatorii TPU interesati sa participe la discutii. Si pentru ca informatiile sau mai bine zis produsele sa fie accesibile ne vom referi la produse cu pretri rezonabile pentru tot buzunarul, poate exista utilizatori care afla informatii noi si nu toti sunt magnati. Deci produsele comandate doar din strainatate care nu se gasesc usor la noi nu are rost sa le luam in calcul.

Pentru interiorul automobilului ce recomandati sau ati folosit?, ne referim aici la intretinerea bordului cat si a fetelor de usi care sunt din plastic. La mine bordul este dintr-un plastic cauciucat asemanator cu cel de la Bmw-uri.
Am folosit : https://www.dedeman.ro/....../p/1033933 si nu-s multumit deloc, mai ales pe bord, dupa care am folosit un produs polonez doar pentru bord : https://image.ceneostatic.pl/......19-570.jpg -acesta este ok pentru bord dar sa nu fie pulverizat in cantitate mare si nici cand bordul este cald de la soare.
Aceasta este ok? https://www.dedeman.ro/....../p/1046274
Ce recomandati pentru bord si plasticele usilor?

Pentru curatat parbriz, geam sofer, pasageri etc folosesc un produs bun si ieftin de la ProX (firma romaneasca), nu lasa urme.

Pentru curatat tapiterie folosesc tot spray de la ProX : dar nu face mare lucru decat pe petele care ies greu, am mai incercat de la Nigrin o spuma pentru tapiterie si tot ramane praf si mizerie pe tapiteria masinii, bine nu care cu masina cartofi dar se prafuieste cand mai urca mai coboara cineva etc
Ce solutie ok folosim pentru tapiteria textila? dar pentru cea din piele sau din alcantara?

Volanul este din piele si schimbatorul, ce recomandati aici?

pentru exterior folosesc o data la 3 luni ceara lichida (spray) de la nanolex, bine aceasta merge cu nanoprotectia data pe caroserie.

Pentru plasticele de sub capota m-ar interesa o recomandare stiu ca era o solutie de la Wurth-spuma activa parca pe care o dadeai pe deasupra acoperea ca o spuma iar in cateva secunde disparea singura lasand plasticele care erau pline de praf curate.
Nu stiu cum ii spune acelei solutii si nici unde sa o gasesc.

Scuze dar am scris mult, astept sfaturi si recomandari! stima

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu recomand aceste produse, pentru viața lungă a automobilului.
M-am ocupat prin 1995 de comercializarea lor.
Acum nu le fac reclamă, nu am nici un interes material în asta.
http://metabond.eu/ro

| Simpatic a răspuns (pentru sadrian46):

Am auzit de metabond sunt printre pionerii aditivilor la noi in tara, dar alte produse de a lor sunt greu accesibile si nu au intrat pe piata in sensul larg. Un ex. cum este sonax, nigrin etc pe care le gasesti la orice taraba.