| claudiu0926 a întrebat:

Salut va rog ajutati-ma si pe mine.Am un opel astra h motor 1.9 motorina si imi face probleme.Din cand in cand imi consuma exagerat de multa motorina, scoate fum si se aude urat. motorul nu functioneaza rotund e ca si cum s-ar ineca si un sunet iese pe esapament ca si o bataie incepe si face in mers, daca trag pe dreapta si opresc motorul si il pornesc iarasi nu mai face merg ce merg si face iarasi...va rog ajutati-ma daca ati intalnit astfell de caz. DAU FUNDA big grin

1 răspuns:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Test injectoare, in primul rand.
Apoi, diagnoza (sigur ai becul galben in bord).
N-ar fi mare lucru sa fi pornit auto-curatarea evacuarii, lucru care te anunta si in bord, si baga motorina ca sa ia foc pe evacuare... E o chestie riscanta, pe care e mai bine sa o lasi sa se intample, decat sa opresti motorul.
Mergi la un service bun... Buna gluma. Eu nu prea stiu service-uri bune pentru masinile astea, asta-i baiul!
Intra pe www.clubopel.ro si/sau www.astraclub.ro
Explica problema acolo, si sper ca vei fi dirijat spre un service bun din zona ta, sau poate te va ajuta (virtual, sau chiar in persoana, daca e din zona), un coleg de forum care stie despre ce este vorba.