| aduadall2 a întrebat:

Salut, va rog frumos ajutati-ma, am un scuter piaggio zip 1994 2t nu am habar ce are, de cand nu mai am contact nu mai da scanteie, am incercat cu firele care erau improvizate acolo, merge sa dau la automat dar nu da scanteie, firele de la mufa in care intra contactul sunt asa :2 negre, 2 albe si au o singura mufa, 1 rosu si 1 verde, in total 4 mufe si firele de la contactul care l-am avut improvizat 1 verde, 1 rosu, 1 negru si 1 negru cu alb. Va rog frumos, am incercat si cum a fost pus dar nu mai am contactul, doar cu firele si nu da scanteie nici la pedala, nici la automat. Va rog frumos, ajutati-ma am nevoie de seriozitate.

1 răspuns:
| szero a răspuns:

Salut, cand am vazut intrebarea ta mi am adus aminte de tatal meu care tot asa sa chinuit cu un scutter, marca era la fel, dar nu cred ca acelasi model.
Dupa multe incercari a ajuns la concluzia ca ECU-ul era de vina, si chiar daca a cumparat unul nou, din pacate nu se potrivesc sau sunt facute proaste. Nu a reusit sa gaseasca unul original(macar folosit), dar simptomul era la fel ca la tine