| Altadata a întrebat:

Salut, va rog pe cei care stiti daca puteti sa imi spuneti cat costa taxa de mediu pentru urmatoarele masini:
-jaguar x-type benzina, euro 4, 2495 cm3, an 2003 si emisii CO2 de 198
-peugeot 407 (break) diesel, euro 4, 1995 cm3, an 2005
-golf 4 benzina, euro 4, 1400 cm3, an 2000
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| xCeline a răspuns:

Din cate stiu eu taxa de mediu a fost scoasa...http://www.avocatnet.ro/......%99te.html uite aici

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taxa de mediu nu mai există, dar ai grijă la Jaguarul ăla de 2, 5
că te rupe la impozite (cca 1000 lei/an) și RCA (de la câteva sute la câteva mii lei/an în funcție de vârstă, vechime permis, cilindree etc. etc.)

| JusTPauL a răspuns:

Din cate am inteles o sa se bage tot un fel de taxa, doar ca o sa se numeasca altfel.

| Kingsley a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu prea cred, din cate stiu Curtea Constitutionala le-a declarat abuzive.

| JusTPauL a răspuns (pentru Kingsley):

Asa au zis astazi la radiom o sa se bage o alta taxa, acum cine stie ce mai inventeaza.

| Altadata explică:

Pai daca mai tarziu o sa se bage alta taxa si eu imi iau masina acum, va trebui sa platesc respectiva taxa cand se va baga sau nu o mai platesc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Altadata):

Nu o vei mai plăti, nici o lege nu poate acționa retroactiv.

| korina99 a răspuns:

Cred ca deinde si de emisiile ce CO2

daca vrei sa verifici poti face online:
https://www.qtransform.com/ro/transforma/emisii.php

| Stoica_Ionut_1999 a răspuns:

Taxa va fi modificata dupa cum polueaza masina.

(Daca este electrica nu platesti taxa)