| Seduction a întrebat:

Salut,vad ca majoritatea masinilor cu motor de 2L 4 cilindri au in jur de 140-180 cai.
Dar exista masina subaru impreza 2.0 turbo STI si are in jur de 200 si ceva de cai..inseamna ca nu e asa afidabila? adica o masina normala (140-180 cai) are viata de aproximativ 200.000-300.000 in cazul masini subaru impreza viata scade considerabil? adica va face gen 100.000-200.000? intreb pentru ca nu prea le am cu mecanica

Răspuns Câştigător
| TheLoveDoctorr a răspuns:

Nu scade, pur si simplu motorul foloseste parametrii mai ridicati pentru internele masinii, pentru ca ele duc o asemenea putere... Gen ( nu pui pe un logan 300 de cai ca nu ai in primul rand pistoane forjate injectoare + asta iti pusca diferentialul) Bineinteles subaru are consum pe masura dar isi merita fiecare banut pentru cum se comporta pe sosea sau chiar rally

3 răspunsuri:
| hummmer a răspuns:

Informativ:Maşinile japoneze duc mult şi bine, sunt fiabile, nu degeaba sunt liderii vanzărilor auto. Nu le plac românilor dar duc sute de mii de km liniştit.
Ulei bun, revizii la timp, folosire normală.

| Braunion a răspuns:

Tehnoligia turbo benzina este relativ noua, nu stiu daca au apucat suficient de multi sa mearga sute de mii de km cu ele. Cand zici majoritatea te referi la masinile vechi, pentru ca nu se mai fac motoare aspirate asa de mari (iar un motor de 2l pe benzina n-are cum sa aiba asa putini cai putere decat daca e aspirat)

| DIANp a răspuns:

Nici gand subaru impreza e unu din cele mai bine masini de curse