| LesterL a întrebat:

Salut, vasul de expansiune teoretic este un sistem închis dar diferența de presiune de la nivelul marii și la nivelul muntelui va avea efect în fierberea lichidului?

2 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Teoretic da de si poate sa fie si deschis cine a spus ca e inchis poate sa fie sub forma de clopot cu gura in sus ca o cada asta doar de dragul artei. dar in general este inchis! si in practica este inchis.
dar ca sa te dai mare la alti ingineri poti sa faci unul ca un u
si inalt cat e nevoie chiar si de 40 metri doar ca sa le dai peste nas la colegii tot ingineri ca poate sa fie si deschis si nici nu curge apa din el

| Digikey a răspuns:

Vasul de expansiune poate fi inchis sau deschis(Dacia 1300)Doar in al doilea caz punctul de fierbere este influentat de presiunea atmosferica.