| سشغع_ظشیشب_1994 a întrebat:

Salut, vin și eu cu o problema. Am un ford focus 2 1.6 tdci din 2005 și în momentul în care dau cu spatele se aude un zgomot de la roata dreapta din fata. Nu știu ce ar putea fi, dacă ma puteți ajuta...

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce planetara, da de unde.Nu stiam ca planetarele fac zgomot doara cand dai cu spatele.
Este altceva, planetara aia de-ar fi defecta ai auzi si cand mergi in fata, nu doara cand dai cu spatele.
Deci zgomotul ala ar fi altceva decat de planetara. Poate se aude de la transmisie cand cupleaza.

Adica daca stai si te gandesti al dreacu planetara doara cand dai cu spatele laughing nu suna deloc a ceva corect.Care ar fi explicatia pentru cei care spun ca ar fi planetara? Se aude zgomot de la ce anume?

Sa vezi sigur daca e planetara,mergi cu fata si vireaza stanga,dreapta,geamu deschis si de auzi zgomote cand virezi atunci da e planetara.
Daca tu nu auzi zgomot acolo nici cand virezi,dar mergi cu fata,nu vad ce planetara ar fi defecta.
Cand spui ceva,este bine si sa arati de ce,cum, altfel viu si arunc o vorba, volanu laughing gata deja te lamurii bustean.

Pune pe cineva sa stea afara linga roata cand dai cu spatele sa auda mai bine. Eventual da roata jos, verifica pe acolo, vezi roata atinge ceva, ori ceva ce nu este la locul lui.