| Bogdan8102 a întrebat:

Viteza optima pentru cel mai mic consum este in ultima treapta de viteza la 2000 de turații la fiecare mașină?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Depinde de foarte multe lucruri.O luam asa.
1.Genu masinei, cat are pe bord, cu cat are mai multa viteza pe bord cu atat turatiile urca mai 'greu' in sus.(eu am un scenic 2 din 2005 benzina 1.6 in 16 v, are 180 pe bord, pe la 170 am deja 5 000 de ture)
2.Depinde foarte mult, benzina, motorina, si depinde de cat de bine este pus la punct, consumul, si cat de intretinuta. Cu alte cuvinte 2 masini la fel, chiar din orice punct de vedere, exemplu golf 2008, 1.9 tdi, cu aceias configuratie, nu se aseamana amandoua decat la specificatii si pe hartie.Pentru ca :
1. la unele masini ambreiaju tine ori mai sus, ori mai jos, niciodata la fel.
2.Acceleratia la unele poate fi mai sensibila, la altele trebuie sa apesi mai mult.
3. Putem vorbi si de rigiditatea schimbatorului, la unele intra foarte usor, nu e nevoie de atentie.Pe cand la altele trebuie sa fi atent, daca exista probleme, poate sa sara din viteze, s.am.d
Deci intr-o singura propozitie, nimeni nu poate sa iti spuna cu exactitate pe toate masinile, viteza recomandata.Pentru ca nu e ca pe vremea lu impuscatu,unde toti aveau dacie,si venea ionica la tine si te intreaba ce i-ai facut de iti merge claxonu, si tu ii spuneai ca ai gadilat masina la motor, si facea si el la fel, si gata ii mergea si lui, ca in acel timp, toti aveau aceias masina in mare parte.Acum masinile difera, sunt foarte foarte foarte diferite ca motor, viteza, si altele.

| Bogdan8102 explică (pentru Liviu):

Eu am un Logan 1.4 benzina 2007 și la 2000 de turații in treapta a 5-a am 78 km/h. Voiam să știu dacă și la alte mașini este același principiu. Mulțumesc!

| Liviu a răspuns (pentru Bogdan8102):

Eu am condus 3 duster-uri la firma de paza unde lucrez.Erau toate 1, 6 16v, unele benzina, altele gaz. Vreau sa iti spun ca era foarte ciudat. Daca depaseam de 2500 de turatii, spuneai ca merg cu tractoru, in conditiile in care erau masini din 2012 2013.Pe cand cu a mea un reno scenic 2 din 2005 1, 6 in 16 v(teoretic, acelasi motor, practic cine stie)la 4500 de turatii fluiera.In schimb pe dusterurile alea nu puteam sa fac frana de motor, daca bagam intr-o viteza joasa exemplu din a 5 in a 4 la 3000 de turatii, simteam ca pun frana exact asa se simtea, deci nu era ceva lin, sau cum ar trebui sa fie.Si ca sa iti raspund l intrebare,depinde enorm de mult de masina, daca are schimburile facute la timp, daca e ingrijita, daca a fost uzat motoru, daca sa condus cu grija, iti dai seama ca daca a frecato 10 insi cum sunt alea de la firma unde lucrez eu, ca alea numai masini nu se pot numii.In general toate masinile se condus in mare parte la fel, dupa un timp cand conduci 3 4 5 masini, incepi sa le simti, ca cere singure viteza mai mare, sau mai mica.ce pot spune cu certitudine este faptul ca nu vei gasi NICIODATA 2 masini care sa se simta la fel total chiar daca sunt aceles conformatii. Eu la benzina schimb la 2500 - 3000 de ture.si de regula nu prea ma uit in bord, stiu doar ca prin treapta a 5(doar 5 are) pe la 100 la ora am 3500 de turatii masina mea avand pe bord 180 maxim(i-am dat 175 cel mai mult)

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu

| Frank51 a răspuns:

Cam pe acolo.