| SkenWell a întrebat:

Salut,vreau sa cumpar o masina si nu stiu pe care : Golf 5 1.9 sau Passat B6 2.0 TDI, e diferenta mare de preț la piese daca se strica ceva la ea?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Passat b6 2.0 tdi e o mașină care se strică. Dacă faci o căutare pe google cu "probleme Passat b6 2.0 tdi", ai ce citi o lună întreagă.
Unele probleme sunt comune atât la Golf 1.9, cât și la Passat 2.0:
-consum nejustificat de ulei
-injectoare care ies din parametri
-turbine care te lasă în drum din senin
-rugina.
Totuși Golful este o idee mai fiabil, fiind blocul motor 1.9 mai rezistent, frâna de mână este clasică, pe când la Passat e electrică și creează probleme.
Eu nu recomand nici una, dar Golful ar putea fi mai prietenos la întreținere. De Passat s-a plâns multă lume.
Decizia o iei în funcție de care mașină îți place mai mult. Până la urmă, vorbim de o diferență de până la 2000 de lei pe an la întreținere, dacă iei Passat. Ar fi ciudat să mergi în golf, cu gândul la Passat. Ia-o pe care îți place, nu fă compromis.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Este pentru ca motorina nu iarta vrei economie la consum dar piesele isi reiau revansa financiara

| sierra1 a răspuns:

Piesele sunt cam tot pe acolo

una e mare, de familie, alta mai chic. Unde te incadrezi?

| Sofer a răspuns:

Nu e nicio diferența. Întreținerea la Passat e ieftina și e mare spațios. Ce buget ai?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Strict dintre cele 2 as merge pe Golf 5 1.9 TDI ( motor mai fiabil si masina mai simpla). Daca chiar nu vrei sa te doara capul de piese atunci cauta un golf 5 1.6 MPI.