| Lataretu_Dragos_2002 a întrebat:

vreau sa imi cumpar atv de 49 cc, imi trebuie permis?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru orice vehicol cu motor (autovehicol) trebuie permis. La 49 cm3 trebuie AM ( cea de mai sus da raspunsuri aiurea avand, probabil, probleme cu sanatatea) care se poate lua de la 16 ani.
Uite: http://www.wolterskluwer.ro/......-vehicule/
si aici: http://www.psihologic-auto.ro/permis-auto-categorii/

| DryIce a răspuns:

Dude. Scuter 49cc nu trebuie permis ci AM. Atv 125cc face ca scuter 49cc! tine minte asta odata. Deci atv de 125cc conduci fara permis adica cu AM atestat.

Ce de unde ai tu atv 49cc? ala merge cu 20km/h. Scuter 49cc face cat un atv 125cc. 4 roti atv trebuie dublu cc fata de scuter 49cc cu 2 roti! 2 roti in plus conteaza. Atv 125cc prinde maxim 45km/h ca si scuter 49cc si nu trebuie permis. Atv > 125cc trebuie B.

Tractor = TM
Scuter 49cc si atv 125cc = AM
Motociclete > 125cc = A
Atv > 125cc si masina = B
Camioane = C
Autobuz = D
Remorci = E

| Nimeni10 a răspuns:

Cred ca iti trebuie AM.

| AliLina2 a răspuns:

Salut,îți trebuie categoria A pentru a îl conduce!;-)

| ExprimareLibera a răspuns (pentru AliLina2):

Hai nu mă înnebuni. Pentru motor cu peste 15kw îți trebuie D, nu, Alina?

| Lataretu_Dragos_2002 explică (pentru AliLina2):

Multumesc! Deja mi-am cumparat.

| ExprimareLibera a răspuns:

Cică îți trebuie B1, pe care îl poți lua odată cu B, la 18 ani.

| ExprimareLibera a răspuns:

Rog pe cineva să îi spună lui tataie ăla cu România Mare (Salontanul), deoarece m-a blocat, ca din 2013 îți trebuie B1 pentru orice ATV. El a rămas pe timpul lui Ceașcă cu legislația, saracul. Mulțumesc