| ruficape a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar o masina, cam cat dureaza tot procesul?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mult.
Daca iei masina noua: trebuie sa scoti un set de numere rosii pe 3 luni, si sa faci programare la inmatriculari. Mai pierzi si vreo ora la tine la primarie, sa o treci la impozit. La inmatriculari astepti 1-3 luni pana iti vine randul.
La o masina la mana a doua inmatriculata in Romania, iti trebuie actele masinii, acte de la primaria vanzatorului, de la primaria ta, apoi mergi la inmatriculare (tot cu programare de 1-3 luni).
La o masina sh neinmatriculate, iti trebuie acte de la primarie, programare si omologare la RAR, tradus acte, mers la primarie, programare si mers la inmatriculari.
Procesul asta iti mananca multi nervi si timp, cel mai sigur este sa apelezi la o firma de inmatriculari, dar tarifele nu sunt mici.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Noua?
sh?
tot procesul inclusiv inmatricularea?