| RazvanC28 a întrebat:

Salut! Vreau sa imi cumpar un Audi A6 C6 facelift 2. 0tdi si vad variante de 136/170cp, tot mai des gasesc varianta de 136cp si nu stiu daca masina ruleaza bine pe puterea asta, deoarece este o masina mare si grea. Ce parere aveti despre aceasta motorizare?

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ce parere avem? E buna, daca fabricantu a facut-o asa stie el de ce a facut-o, noi si nici tu nu sintem proiectanti de masini sa putem sa ne dam cu parerea, doara putem sa ne dam cu presupusu laughing
Dar fiind diesel cred ca e ok, acum ca nu este zmeu, asta econteaza sa fie totu bun.
Ar fi fost mai buna aia de 170 dar ar fi consumat ceva mai mult,dar ca putere da ar fi fost mai puternica,in sensul ca reactioneaza mai rapid.
Puterea te ajuta doara in sensul asta la un autoturism,raspunde mai rapid la comenzi ca motor, te poti baga in depasiri stiu si eu, nu apesi pedala, bei o cafea si dupa se gandeste si ea sa plece laughing, dar d aca nu te grabesti e ok si aia de 130, tot acolo te duce.
Motoarele mari cum zic unia le simti, de fapt nu le simti, ele raspund mai rapid la acceleratie si de aia unia zic vai simti masina ca te asculta laughing adica te asculta cand apesi pedala, in rest nimic deosebit.

| romeo78 a răspuns:

Dacă o doriți pentru liniuțe nu este bună. Luați un BMW din aceeași perioadă, 540i eventual.
Motorizarea cel mai des găsită la o mașină second-hand, înseamnă că acea motorizare a fost cea mai vândută ca model nou.
Diferența de putere, nu a justificat pentru cumpărătorii de model nou achiziționarea versiunii de 170 de CP, în locul celui de 136 de CP.
Versiunea de 170 de CP a fost folosită pentru versiunile Quattro.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Cel de 136cp e cam putin pentru asa caroserie dupa parerea mea. Nu e chestia neaparat de sportivitate, dar o sa fie un motor chinuit.

| RazvanC28 explică (pentru ClaudiuM1997):

Sunt incepator

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru RazvanC28):

Apai atunci iti garantez eu ca A6 TDI e opusul la ce ar trebui sa isi cumpere un incepator. Si nu ma refer la cai. Ca incepator mai bine sa cumperi ceva pe benzina si mai mic ( gen golf 5) pana te inveti. Inevitabil o sa il mai zgarii, mai iei o groapa, mai dai de o bordura, etc si e pacat de A6 ala ( plus costurile de reparatii). Asta si faptul ca trebuie sa te inveti putin sa conduci pana sa iei un Diesel fiindca sunt sanse sa il infunzi. Si eu am inceput de la un Seat Ibiza ( cat un polo) si acum am Seat Exeo 2.0 TDI 143cp ( copie dupa A4 B7). Bafta

| RazvanC28 explică (pentru ClaudiuM1997):

Ok... Nu te-am intrebat "ce masina sa imi i au ca incepator?" Si ca idee mai am un logan 1. 4mpi

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru RazvanC28):

Ioi. Sorry. pai daca ti so pus pata oricum nu te opresc eu. Dar daca ai ocazia ia cea de 170cp. O sa vina si ziua cand vrei sa depasesti un tir si ai bagaje si o sa te ajute.