| QRazvy a întrebat:

Vreau sa imi iau si eu o masina second hand si sa ma incadrez intr-un buget de 5000 de euro. Eu ma gandesc la un passat 2006-2008 1.9 TDI (imi place modelul, mai ales pe negru dar am auzit ca sunt problematice), un audi a4 tot cu motor de 1.9 sau un insignia din 2009. Voi ce sfaturi imi dati?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cauta Skoda Octavia 2 fara rugina, cu 1.9 TDI. Iesi mult mai bine la fiabilitate, cu cel putin acelasi confort.
Passat b6 e o porcarie la capitolul "accesorii", se strica tot felul de piese inutile (inexistente la alte masini), si costa o caruta de bani.
Insignia nu am apucat sa o testez, asa ca ma abtin (desi sunt fan Opel). Oricum, cu Insignia iesi mult mai bine la pret, raportat la an si dotari.
A4 are platforma comuna cu Passat, dar e un pic mai sus dpdv al calitatii, si nu are acele "accesorii" gandite de niste turci beti, pe care le gasesti in Passat (frana de mana electronica, de exemplu).
Passat b6, dupa parerea mea, merita doar daca iti faci "damblaua", si iei una full, 2.0 TDI cu DSG si vreo 170cp, si iti asumi cei peste 1000euro pe care o sa ii manance anual, in service (ba electrica, ba turbina, ba injectoare, ba pompa de ulei, ba cutia, etc).
Daca te uiti la 1.9 TDI, parerea mea este sa iei o masina, nu un VAG.

6 răspunsuri:
| Baddboy a răspuns:

Ai grija cu insignia.
Wv sau audi parerea mea.
Daca nu umbli mult nu merita sa iti iei diesel. piese foarte scumpe fata de benzina

| Jameson a răspuns:

Skoda octavia sau logan cu motorul de 1, 5 DCI sau varianta la care te-ai gandit tu Passat.

| Panamax a răspuns:

Tot la tractor diesel iti este gandul?
Astea au minim 500.000 de km care vin dati inapoi la 160.000 si culmea arata ca noi si functioneaza inca 200.000 fara probleme.

| Adi88 a răspuns:

Depinde cat folosesti masina. Im diesel e bun daca faci multi km pe an. E destul de costisitoare masina pe diesel la piese asa ca ai mare grija. Daca vrei totusi diesel 1.9 ALH vw, cel mai reusit motor mai vechiuț. Bafta

| Kron5tadt a răspuns:

Te-ai gandit bine. Daca mai gasesti si un Passat cu interior piele crem... ai prins o masina super. Da, 1.9 TDI este cel mai bun motor diesel fabricat vreodata.winking

| Boblobobonti a răspuns:

Sa ramai în grupul vag
Adică fără insignia