| RazvanC28 a întrebat:

Salut! Vreau sa imi montez 4 tweetere dar fiind neprofesionist nu sunt sigur unde se fac legaturile. Se leaga cumva de aceleasi fire cu boxele?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tweeter ele sunt tot niste boxe( difuzoare ), doar ca sunt specializate pe anumite frecvente. ( pe inalte, ca sa ciripeasca, de aici si numele de tweeter e happy )
Unele statii au iesire speciala pentru tweetere. Daca nu sunt speciale, se leaga la oricare iesire atata timp cat impedanta lor ( adica 8 ohmi, 4 ohmi etc de cat o fi ale tale) e egala sau mai mare decat impedanta pe care o cere iesirea respectiva la care vrej sa legi boxa.
Poti sa legi 2 boxe pe aceeasi iesire daca impedanta echivalenta a amandorura e egala sau mai mare. Daca ambele sunt de 8 ohmi, imp. echivalenta va fi 4 ohmi ( conexiune paralel, e simplu de calculat ). Daca pe iesire poti sa legi 4 ohmi e ok. Daca ai voie de la 8 ohmi in sus nu poti.
Puterea maxima din statie / amplificator o obtii cand impedanta boxelor e aia ceruta de statie. Daca e mai mare, puterea va fi maica. Daca imp e mai mica, posibil sa arzi statia ( ca e ca o suprasarcina pentru ea, boxa vrea sa suga mai mult curent decat poate statia sa dea, si atunci statia intra in protectie sau se arde )

Si respecta polaritatea. Nu stiu ce boxe ai, dar posibil sa conteze polaritatea firelor.
Deci pe scurt: ce impedanta au tweeter ele si ce amplificator ai?