| GrigorePurta a întrebat:

Vreau să îmi spune-ți toate etapele pe care trebuie să le parcurg din momentul în care ajung la o piață de mașini să cumpăr o mașină și până o am pe numele meu și pot circula cu ea pe stradă, nu mă pricep deloc în această categorie și vreau să îmi spune-ți chiar tot ce trebuie să fac, tester acte, verificări, itp, rar, despre contractul de vânzare, reprezentanță, cum înmatriculez, câți bani am nevoie, ce am nevoie să cumpăr la ea gen triunghi reflectorizant și tot ceea ce mai trebuie făcut. Pe pași aș înțelege perfect. Mulțumesc! Fundă!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. te duci si cauti masina, o gasesti. Inainte insa cauti pe site uri mari de auto (autovit, mobile.de) modelul si anul sa vezi cam care e media de km si media preturilor

2. ii faci un test drive si eventual daca proprietarul vrea un test la reprezentanta (daca nu prea vrea atunci mai bine cauti alta)

3. verifici ca vanzatorul are toate actele in regula (civ masinii, talonul, itp, rca si daca e dispus sa dea fiscalul imediat ce faceti contractul)

4. daca ai trecut de 2 si 3 faceti contractul de v-c, primesti toate actele si mergeti la primarie sa o scoata de pe numele lui si sa iti dea fiscalul.

5. cu toate actele mergi prima data la finaninte sa o iei pe numele tau la impozit si platesti taxa de inmatriculare

6. faci RCA pe numele tau, platesti taxa de certificat (la cec parca)

7. cu toate actele mergi la politie sa o treci pe numele tau.

8. Pe urma te ocupi de intretinere, ITP cand e cazul, rovigneta, service regulat daca tii la masina samd

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Inca nu sunt pastile pentru invatat asta.