| AnonimPeViata a întrebat:

Salut, vreau sa-mi colantez masina, in talon imi scrie GRI, daca o fac pe GRI mat trebuie sa o mai duc la RAR? Pentru ca nu i-am schimbat culoarea si ramane cea din talon, astept un raspun de la cineva care cunoaste sau a trecut prin asa ceva, copiii sa se abtina, dau funda.

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu este cazul sa te prezinti la RAR decat daca schimbi dintr-o culoare in alta.
Oricum exista doar 10 optiuni de completare a culorii in CIV: rosu, portocaliu, galben, verde, albastru, violet, alb, negru, gri, maro. Restul nuantelor se incadreaza la una din aceste culori, pe baza de asemanare.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna "colantez"?
Ca nu am gasit asemenea cuvant in limba romana!
Poate sa vopsesti masina, sa-i schimbi culoarea, dar se cheama clar: VOPSIT, nu colantez!

| regis a răspuns (pentru Violleta2022):

"Colantez" este o expresie foarte des utilizata in domeniu, chiar daca nu este una academica. Intrucat academic ar fi sunat "vreau sa aplic o folie autocolanta termocontractabila pe suprafetele vopsite ale autoturismului", noi profanii folosim acest "a colanta", in ciuda grammar nazi-lor. Shit, nici asta nu e in limba romana. Ah, nici macar shitul nu e... Dupa cum schimbarea culorii nu este neaparat vopsit.

| AnonimPeViata explică (pentru Violleta2022):

Ai stat să cauți dacă există cuvântul ăsta în DEX, nu ai și tu o viață? Sau doar ești lipsită de atenție și te bagi aiurea în seamă? Multumesc celor care mi-au raspuns!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil sa trebuiasca pentru ca si culoarea gri am impresia ca are nuante, plus ca astia se leaga de orice ca sa iti faca probleme, asa ca mai bine intreaba la un centru RAR sau la un service unde ai incredere. E posibil. daca o faci gri mat sa trebuieasca specificat in talon si aspectul asta.

| weloveit a răspuns:

Nu trebuie dusa la RAR. Pentru ca este aceeasi nuanta, nu conteaza daca este lucios sau mat