| Valyasdfg a întrebat:

Vreau să-mi iau o mașină,va fi prima mașină după ce am luat permisul, vreau să știu toate costurile! Pentru a putea circula in regulă, acte, asigurările, costuri in Romania sau în Spania! Unde e mai bine să o înmatriculez? Unde sunt costurile mai mici? ES sau RO? Și in privința mașinii... vreau un PASSAT B5, care știți și vă pricepeți, care ar fi costurile unui b5? Am înțeles că asigurarea mai ales dacă e prima data, cică se plătește mai mult, in Romania nu știu exact dar în Spania în jur de 1000 de euro, dacă se poate se poate să îmi faceți o lista cu toate actele necesare, mulțumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O inmatriculezi acolo unde locuiesti si ai rezidenta

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In Romania, pe numele unui tanar, asigurarea e maxim 400 de euro pe an, as zice.
Dar spuneai ca vrei masina, de ce te uiti la b5?
Crezi ca poti face Romania - Spania cu ea? laughing

| AlexandruSEV a răspuns:

Deci, dacă mașina o aduci de afara, trebuie sa o înscrii și sa treci și pe la rar pentru omologare, costul ajunge la maxim 1000 de lei, adusul din afara din câte știu e 300 de euro transportul, dacă o iei din tara, treaba e mai simpla, nu trebuie decât sa faci act vânzare cumpărare și la o firma de asigurări te duci cu proprietarul sa te programezi pentru înscriere, în cazul asta nu mai treci la rar, ceea ce e mai ieftin. În general costurile de înscriere sunt maxim 1000 de lei, asigurarea pe jumătate de an e pana în 500 lei pe jumătate de an(pentru 1. 9 tdi) eu la 1. 6 benzina dau 300 pe jumătate de an.
Ca să circuli în regula ai nevoie de certificat care ți l da la câteva zile după ce înscrii masina(o sa mergi cu dovada câteva zile) rovinieta, asigurare și impozitul la primărie plătit
După mine costurile sunt mai mici în România, iar cât despre Passat sunt mașini foarte bune mai ales b5, dar nu as lua diesel deoarece e motorina proasta și pe lângă asta alea diesel sunt hamalite și mai scumpe la întreținere, acum depinde ce vrei și tu, eu prefer mai bine un motor de 1.6 sau 2.0 benzina 105 cai în sus aspirat natural, la mașinile astea aspirate natural nu are ce sa se strice și sunt și mai ieftine la întreținere. Când vrei sa cumperi o mașină dacă îți place și te hotărăști sa o iei te duci la o firma de asigurări cu proprietaru și de acolo totul curge de la sine, tu sa ai buletinul și cashu, vezi sa nu cumperi mașini fără fiscal. Baftă