| bymhyt a întrebat:

Salut, vreau sa schimb difuzoarele stock ale masinii cu ceva mult mai bun insa navigatia masinii la iesirea audio zice ca scoate 4x45w iar eu vreau sa pun ceva de la hert care zice ca are o putere maxima de 160w si putere RMS 80w, ce parere aveti se va imbunatati calitatea audio?

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Difuzoarele de 6.5" pentru masini nu redau foarte bine toate frecventele. Chiar daca le schimbi pe cele stock, diferenta va fi aproape insesizabila. Daca vrei sa ai un sistem bun de sunet, ai nevoie de un subwoofer de minim 10", acesta iti va acoperii aria 35-180Hz, de acolo in sus redau difuzoarele din portiere, si in opinia mea nu merita schimbate decat daca pui ceva mult mai calitativ, pe la 500 de lei, dar vorbim de HIFI. Cat despre navigatia masinii, 45W sunt arhisuficienti pentru orice tip de difuzor, dupa cum am zis conteaza sa existe toate frecventele acolo.

| bymhyt explică (pentru Frank51):

Astea sunt difuzoarele ce vreau sa le pun, cica sunt dedicate pentru masina mea!
https://www.soundhouse.ro/......-2004-2014

| Frank51 a răspuns (pentru bymhyt):

Sunt prea scumpe și diferenta de calitate este mică. Daca vrei sa ai un sunet mai bogat și mai clar, ia un subwoofer cu 250 de lei, și vei vedea diferența, mașinile vin deja echipate cu difuzoare foarte bune, este inutil sa le schimbi, părerea mea.

| Digikey a răspuns:

Sunt sanse mari ca rezultatul sa fie dezamagitor.Producatorul face foarte multe teste pana alege un anumit tip de difuzor.Ar trebui sa apelezi la o firma care se ocupa cu asa ceva macar sa te sfatuiasca ce difuzoare au dat rezultatele cele mai bune pe modelul tau de masina.In afara de impedanta si putere orice difuzor mai are inca vreo 10 parametri destul de importanti.
Ai putea sa incerci la sono.ro sau be-loud.ro

| nicu991 a răspuns:

Te referi la difuzoare Hertz? Merge sa le pui pe iesirea navigatiei fara nicio problema, grija la impedanta sa fie cat trebuie.

Răspuns utilizator avertizat