| Xela90 a întrebat:

Salut, vreau sa stiu cum se da resetare la kilometri pe ford fiesta 2008, 1.4, benzina, automata?
Trebuie schimbate toate: ulei, filtru si(ulei-cutia de viteze), cand trebuie sa schimbi la un anumit kilometraj? Multumesc anticipat.
De ulei pentru cutia de viteze mi-a zis unu ca trebuie si la aia.

10 răspunsuri:
| Xela90 explică (pentru sierra1):

Am vazut videoclipul nu este acelasi lucru ca si manuala pentru ca pe automata pedala stanga frana cu pozitia in P si in N nu se misca este teapana nu se misca.

| sierra1 a răspuns (pentru Xela90):

Ai incercat?

| Xela90 explică (pentru sierra1):

Da si de asta am zis ca nu se misca pedala decat cu motorul pornit.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te referi la "resetare interval revizie", se poate face din tester.
Si da, trebuie schimbat uleiul din cutie, nu mai retin kilometrajul, dar la vreo 40-60. 000km.
Si trebuie un service cu aparat de spalare si umplere a cutiilor automate, altfel degeaba faci schimbul, fara acel aparat, pentru ca nu iese tot uleiul, si nici sa o umpli corect nu prea se poate. Se schimba si filtrul, la acea revizie. Din pacate poate costa in jur de 2000 de lei un schimb de ulei hidraulic pentru cutia de viteze.

| Xela90 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am uitat sa scriu despre uleiul de motor care vine cu filtrul eu astea nu le-am schimbat, eu asta am vrut sa schimb si pe urma uleiul din cutia de viteze si sa dau inapoi kilometri la 60 ca cand am cumparat masina din salonul de masini era la 60 la alte masini am vazut la 50 nu stiu de ce. daca se schimba cu tester am si de ala. am sa vad maine daca merge si daca e compatibil. multumesc de raspuns.

| MrGeo1975 a răspuns:

Nu ai voie sa intervii la numărul de kilometrii parcuși cu mașina. Las casa cum este. Mergi la service autorizat sau la reprezentanta pentru intervenții tehnice si mentenanță. Nu ai de ce sa umbli la mașina în afară de ceea spune în cartea tehnică.

| Xela90 explică (pentru MrGeo1975):

Nu cred asa ceva, si uite ca am schimbat azi uleiul de la motor si nu a dat kilometri inapoi desi era treaba lui. bo. sau trebuie sa ma duc separat sau trebuia sa ii zic eu? desi nu cred.

| Xela90 explică (pentru MrGeo1975):

Gata am intrebat toti mecanicii au zis ce ai zis tu dar si mi-au dat o carte sa scriu pe el ziua uleiul etc ms bye

| MrGeo1975 a răspuns (pentru Xela90):

Vezi? Cu cât schimbi mai des consumabile și piesele, cu atât mai bine. Inclusiv uleiurile. Daca lași mai mult timp cu acea uzura, reparația va fi mai grea și mai costisitoare. respecta autovehiculul și te va respecta pe tine?