| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Vreau sa stiu si eu pasii cumpararii unei masini.O sa ma duc cu mama in alt oras sa cumpar masina, acum intrebarile mele sunt:
1.Ce acte trebuie sa imi dea proprietarul pe langa actul vanzare-cumparare? Si care trebuie modificat?
2. Dureaza mai mult de o zi sa termin cu actele de cumparare? Nu vreau sa zabovesc mai mult intr-un oras necunoscut.
3. Dupa ce mi-a dat actele pot sa ma intorc la mine in oras cu numerele pe care le are atunci masina(repet numerele din alt oras) si abia dupa sa o inmatriculez?
Daca poate cineva sa imi explice toate etapele ca pentru un prost happy

Răspuns Câştigător
| Sofer a răspuns:

Proprietarul trebuie sa iti dea aceste acte:
Civ (cartea de identitate a autovehicului)
Talon (itp pe spatele talonului sa verifici daca e valabil)
Rca (6 luni sau pe 12 luni nu conteaza).
Si rovinieta valabila cat circului asa cu ea pana o transcrii.
Pe langa astea trebuie sa faci contract de vânzare cumparare.
Fiscal- asta trebuie sa il scoata proprietarul! Dar atentie. fiscalul ar trebui sa il primesti pe loc. daca te amana nu o sa il mai vezi si masina ramane pe numele lui.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa primesti
Certificatul cu itp valabil
Cartea de identitate a masinii
Asigurarea valabila
Si fiscalul cumparatorului pe care ar trebui sa il scoata in aceeasi zi dupa ce faci contractul

Si da poti circula 30zile cu masina pana sa o treci pe numele tau

| nda a răspuns:

Inainte sa mergi sa cumperi masina suna omul de la care vrei s-o cumperi si spune-i sa scoata fiscalul. pentru ca daca mergi dupa masina si el nu are fiscalul in mana, sunt sanse sa nu-l poata scoate in ziua respectiva si va trebui sa nu iei masina in acea zi sau sa o iei fara fiscal (asta inseamna sa mergi pe incredere).
trebuie sa primesti cartea masini, talonul care sa aiba verificarea valabila scrisa pe spate, asigurarea valabila si rovinieta platita.

| suntserios a răspuns (pentru nda):

Si cum ai vrea sa scoata fiscalul fara contract de v-c?

| nda a răspuns:

Teoretic esti obligat prin lege sa o treci pe numele tau in maxim 30 de zile dupa ce ai luat-o, practic lumea circula ani de zile fara sa faca lucrul asta. se poate circula si cu masina instrainata. eu iti recomand totusi sa o treci pe numele tau.

| X a răspuns:

Ca pentru un prost o sa incerc sa iti explic.
Trebuie sa faci doar contractul de vanzare-cumparare la notar atat. dureaza 10minute.
El trebuie pe langa asta sa iti dea actele masinii: asigurare valabila, itp valabil si cartea masinii, cu istoricu.
Cu numerele poti sa umblii maxim o luna, dupa care trebuie inmatriculata, desii e de preferat cat mai repede.

| suntserios a răspuns (pentru X):

Nu e nevoie de contract la notar